• 9) Πετρόπουλος
  • 10) Κανακίδης (62' Νομικός)
  • 11) Μπαϊραμπάς
Τα γκολ και οι καλύτερες φάσεις
Στον πρώτο επίσημο αγώνα της χρονιάς, η ομάδα μας όπως και πέρυσι έφτασε στην παράταση, αλλά ευτυχώς, φέτος γλυτώσε από την ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτυ και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.
Σ' ένα παιχνίδι που ξεκινήσαμε με τέσσερα νέα πρόσωπα και άλλα τρία που πέρυσι αγωνίστηκαν ελάχιστα σε όλη την χρονιά, και απέναντι σε μια ομάδα που έχασε την άνοδο για την Β' Κατηγορία σε αγώνα μπαράζ, μπήκαμε δυνατά και το δείξαμε από νωρίς με τον Κανακίδη να ευστοχεί σε πέναλτι που κέρδισε ο Κόρδας στο 13ό λεπτό.

Η συνέχεια μας βρήκε να χάνουμε κάποιες μικροευκαιρίες και να έχουμε τον γενικό έλεγχο του παιχνιδιού, με εξαίρεση δύο στιγμές στις οποίες οι γηπεδούχοι φάνηκαν απειλητικοί για την εστία μας. Σε μία από αυτές το πληρώσαμε και ήταν η αίτια που φτάσαμε μέχρι και την παράταση, αφού στο 33ό λεπτό σε ένα γύρισμα επιθετικού του Πανιώνιου Καισαριανής βρέθηκε μόνος του αντίπαλος παίκτης που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-1.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, μεταφέραμε εξ' ολοκλήρου το παιχνίδι κάτω απ' τη μεσαία γραμμή, κάνοντας τον Μυλωνά να μοιάζει με θεατή, αφού μόλις δύο με τρεις φορές χρειάστηκε να ακουμπήσει την μπάλα μετά το πρώτο ημίχρονο.
Η υπερβολική φλυαρία μας όμως, επιθετικά, μας στέρησε το γκολ που θα καθάριζε τον αγώνα και την πρόκριση και δε θα μας έμπλεκε με τη διαδικασία της παράτασης. Ευκαιρίες πολλές, όχι κλασσικές, εκτός από μια εξ' επαφής κεφαλιά του Πετρόπουλου στο 75ό λεπτό. Φτάναμε με σχετική ευκολία στην αντίπαλη περιοχή, αλλά κάπου εκεί μπλοκάραμε.

Έτσι λοιπόν χρειαστήκαμε και τα 30 λεπτά του έξτρα χρόνου, και συγκεκριμένα τα 28' εξ' αυτών αφού μετά από διώξιμο σε κόρνερ, ο Κόρδας έκανε το σουτ που βρήκε τον Ασημακόπουλο στη μικρή περιοχή, ο οποίος με κοντινή κεφαλιά έδωσε τη νίκη στην ομάδα μας, γράφοντας το τελικό 1-2, που μας δίνει την πρόκριση στην επόμενη φάση, για δεύτερη φορά στα τελευταία επτά χρόνια.

Στον επόμενο γύρο θα κληθούμε να αντιμετωπίσουμε πάλι εκτός έδρας την ομάδα του Τριφυλλιακού που επικράτησε άνετα του Αστέρα Εξαρχείων με 4-1.