• 9) Πετρόπουλος
  • 10) Ασημακόπουλος
  • 11) Λαμπράκης (70' Μπαϊραμπάς)
Τα γκολ και οι καλύτερες φάσεις
Στο ουσιαστικά ουδέτερο, γήπεδο Ηρακλείου, φιλοξενηθήκαμε σήμερα από τον Κρόνο Αθηνών, στην προσπάθεια μας να πάρουμε την πρώτη μας νίκη ύστερα από δύο συνεχόμενες ήττες με Κουκάκι και Άμιλλα. Σ' ένα γήπεδο λοιπόν που δεν διέφερε και πολύ από εκείνο της φυσικής έδρας του Κρόνου, της Αλεπότρυπας, η ομάδα μας πήρε τη νίκη με ανατροπή, με το ισχνό 1-2 σκορ υπέρ μας, να καταγράφεται στο φύλλο αγώνα.

Βλέποντας το φιλμ του αγώνα, θα δούμε την πρώτη καλή στιγμή να έρχεται από εμάς όταν ο Κορδάς στο 31ό λεπτό με κεφαλιά εντός μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Κι ενώ οι γηπεδούχοι δεν είχαν φανεί στα δικά μας καρέ, μέχρι και το 38ό λεπτό, το έκαναν στο σημείο εκείνο με τον πιο εμφανή τρόπο που μπορούσαν αφού άνοιξαν το σκορ με κοντινό πλασέ, σε μια αδράνεια της άμυνάς μας.

Αυτό δεν μας πτόησε, αφού στο 42ό λεπτό είχαμε τη δική μας μεγάλη ευκαιρία να φέρουμε το ματς στα ίσα όταν σωστά ο διαιτητής Λυμπερόπουλος υπέδειξε πέναλτυ σε χέρι αντιπάλου εντός περιοχής. Το πέναλτυ ανέλαβε να εκτελέσει ο Πετρόπουλος αλλά νικήθηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και το 1-0 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Μπαίνοντας στο δεύτερο μέρος αποφασισμένοι ότι πλέον δεν έχουμε κάτι άλλο να ζητήσουμε από τον αγώνα αυτό, πέρα απ' τη νίκη που αξίζαμε, φτάσαμε σχετικά γρήγορα στην ισοφάριση με τον Γεωργιόπουλο στο 57ό λεπτό να ανοίγει λογαριασμό για φέτος, ύστερα από κεφαλιά του Ψυχογιού που αποκρούστηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στη συνέχεια και μέχρι το 82ό λεπτό που έγινε η ανατροπή, αγγίξαμε τέσσερις φορές το γκολ, και οι αντίπαλοί μας άλλες δύο, όπου Μυλωνάς και Αγγελούσης απεσώβησαν τον κίνδυνο έγκαιρα. Στο 82' όμως, ύστερα από εκτέλεση πλαγίου του Λάσκαρη και μια αναστάτωση στην αντίπαλη περιοχή, ο Ασημακόπουλος έκανε το εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι που βρήκε τον Πετρόπουλο προ κενής εστίας και εκείνος χρίστηκε σκόρερ κάνοντας το 1-2.

Και σε αυτό το σημείο του αγώνα είχαμε την ευκαιρία να σημειώσουμε κι άλλα γκολ, αλλά Βραχάλης και Πετρόπουλος νικήθηκαν απ' τον αντίπαλο τερματοφύλακα που βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα.

Αυτό λοιπόν ήταν και επί της ουσίας το πρώτο μας διπλό για φέτος, αφού το προηγούμενο έγινε στο γήπεδο της Χωράφας με αντίπαλο τον Αστέρα Χαϊδαρίου. Μεγαλύτερη βαρύτητα δίνει στην νίκη μας αυτή ο τρόπος με τον οποίο ήρθε, αφού βρεθήκαμε πίσω στο σκορ, αλλά με την ψυχή που έδειξαν όλοι μας οι ποδοσφαιριστές ήρθε αυτή η πολύ σημαντική νίκη.

Επόμενη αγωνιστική, επιστρέφουμε στην έδρας μας και αντιμετωπίζουμε την ομάδα του Άρη Χολαργού.