• 9) Γεωργιόπουλος (65΄ Φιλόπουλος)
  • 10) Γουδέλης
  • 11) Ρουμελιωτάκης (81' Λαμπράκης)
Τα γκολ και οι καλύτερες φάσεις

Τελευταία πράξη της ομάδας μας για το 2015, σήμερα για την 13ή αγωνιστική απέναντι στο Γαλάτσι, με τους ποδοσφαιριστές μας να κλείνουν το ματς, και την χρονιά παράλληλα, με τον καλύτερο τρόπο.
Νίκη με το χρυσό 1-0 που ήρθε όσο δύσκολα δείχνει ένα τέτοιο σκορ και μάλιστα με γκολ πέναλτυ στο 86ό λεπτό του αγώνα.

Με αντίπαλο μια ομάδα, που στα παιχνίδια που έχει δώσει έως τώρα με τους 3 από τους 4 πρωτοπόρους έχει ισάριθμες νίκες, ξέραμε από πριν τι έπρεπε να κάνουμε για να φύγουμε νικητές.
Σίγουρα μας χρειάστηκε και η τύχη που ήταν μαζί μας όταν έπρεπε, και ειδικά στο 77ό λεπτό όταν οι φιλοξενούμενοι σε τετ α τετ που είχαν, είδαν τη μπάλα να καταλήγει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κομεσσάριου.

Όμως με τύχη μόνο δεν κάνεις τίποτα, και η πολύ συμπαγής μας διάταξη, δεν επέτρεψε στην αντίπαλη ομάδα να φτάσει εύκολα στη δική μας περιοχή. Το ίδιο όμως συναντήσαμε και εμείς, αφού η ομάδα του Γαλατσίου, έδειξε ότι αρέσκεται σε αυτό το στυλ παιχνιδιού. Χαρακτηριστικό της όλης αυτής εικόνας ήταν το ότι στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε ούτε μία πραγματικά, καλή στιγμή για καμία ομάδα.

Μέχρι τις πρώτες ευκαιρίες στις αρχές του δευτέρου μέρους, πρώτα από τους φιλοξενούμενους, και μετά από εμάς, κυρίως με Γεωργιόπουλο και Ρουμελιωτάκη, και στη συνέχεια στο δοκάρι και στην εξ' επαφής κεφαλιά του Γαλατσίου, το παιχνίδι θύμιζε ώρες ώρες, ματς μικρομεσαίων στην Super League, από αυτά που ξεχνιούνται αυτομάτως με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Του σημερινού όμως διαιτητή, Κου Σφακιανάκη, ένα από τα τελευταία του σφυρίγματα, ήταν λυτρωτικό για εμάς, καθώς υπέδειξε σωστά, πέναλτυ στην ανατροπή του Φιλόπουλου εντός περιοχής, ενώ παράλληλα έδειξε 2η κίτρινη στον αντίπαλο αμυντικό στο 85ό λεπτό. Ο Γουδέλης ανέλαβε να εκτελέσει στο κρίσιμο αυτό λεπτό του αγώνα και επέλεξε τη σωστή γωνία ανοίγωντας το σκορ στο 86ό λεπτό.

Αυτό ήταν το όγδοο εντός έδρας γκολ της ομάδας μας για το φετινό πρωτάθλημα, και αυτό όπως και τα άλλα επτά, σημειώθηκαν στην ίδια εστία!

Λίγα λεπτά μετά, η ομάδα του Γαλατσίου έμεινε με 9, αφού ποδοσφαιριστής της για διαμαρτυρία είδε την απευθείας κόκκινη, όπως την είδε και ο τερματοφύλακάς της φιλοξενούμενης ομάδας στο 93ό λεπτό, όταν και ανέτρεψε τον Φιλόπουλο, με τον διαιτητή Σφακιανάκη να ξαναδίνει πέναλτυ και τον Γουδέλη να παίρνει τη μπάλα και πάλι, αλλά αυτή τη φορά να ηττάται από τον αντίπαλο και να διατηρεί το σκορ στο 1-0.

Στα σημεία, λοιπόν μπορεί να πει κανείς ότι κρίθηκε αυτός ο αγώνας, αφού ίσως το πιο δίκαιο αποτέλεσμα να ήταν η ισοπαλία, αλλά εμάς σίγουρα δεν θα μας άφηνε ικανοποιημένους. Το ψάξαμε, το κυνηγήσαμε, είχαμε και την τύχη που έπρεπε και έτσι ήρθε το τελευταίο τρίποντο του 2015.

Τώρα έχουμε μπροστά μας σχεδόν τρεις εβδομάδες ξεκούρασης, αφού το πρωτάθλημα θα αρχίσει και πάλι στις 9 & 10 Ιανουαρίου, όπου θα αντιμετωπίσουμε εκτός έδρας την ομάδα του Παπάγου.

Σίγουρα, αυτά τα δύο Σαββατοκύριακα θα περάσουν βασανιστικά χωρίς ποδόσφαιρο και ειδικά χωρίς Φοίνικα...υπομονή όμως με την ευχή και ελπίδα, ότι το 2016 θα φέρει στην ομάδα μας κάτι ακόμα παραπάνω από τους στόχους που έχει θέσει, και σε όλο τον κόσμο υγεία και ευτυχία!