• 9) Κορδάς
  • 10) Γουδέλης
  • 11) Φιλόπουλος (59' Κότσο)
Τα γκολ και οι καλύτερες φάσεις
Η πρώτη νίκη για τη νέα χρονιά τελικά ήρθε, στον πρώτο εντός έδρας αγώνα, με αντίπαλο την ομάδα του Άτταλου, στο τελευταίο παιχνίδι για τον πρώτο γύρο.
Έχοντας να αντιμετωπίσουμε μια πολύ επικίνδυνη μεσοεπιθετικά ομάδα και ευρισκόμενοι στον όμιλο αυτό, όπου η επιτυχία από την αποτυχία, είναι δύο καλά ή δυο στραβά αποτελέσματα απόσταση, είχαμε μετρημένα από πριν τα κουκιά μας.

Έτσι μπήκαμε καλά, και ευτυχήσαμε να μπούμε μπροστά στο σκορ με τον Φιλόπουλο στο 14ό λεπτό να εκμεταλλεύεται ασταθή απόκρουση αμυντικού, σε σέντρα του Γουδέλη από τα δεξιά, και με κοντινό κεραυνό να κάνει το 1-0.
Δεν πέρασαν όμως πέντε λεπτά, και αρχικά ένα φάουλ στον Ραζάκη που δεν καταλογίστηκε, και μια γενική αδράνεια της άμυνάς μας, έφεραν το ισόπαλο 1-1 που κράτησε μέχρι και το 45ό λεπτό.

Όχι όμως και μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους, αφού στο ένα και μοναδικό λεπτό της καθυστέρησης, και ύστερα από συστημένη εκτέλεση φάουλ του Γουδέλη από τα δεξιά, ο Αγγελούσης ξεμαρκαρίστηκε και με άψογη κεφαλιά εντός μικρής περιοχής, έστειλε την μπάλα να αναπαυτεί στα αντίπαλα δίχτυα και να μας δώσει εκ νέου το προβάδιαμα.

Ένα προβάδισμα που έμεινε ανέγγιχτο μέχρι το τέλος, όσο απίστευτο κι αν μοιάζει αν κανείς είδε ή δει τώρα τις ευκαιρίες που χάθηκαν, ειδικότερα από τον φιλοξενούμενο Άτταλο, ο οποίος στο μεγαλύτερο διάστημα του δευτέρου ημιχρόνου είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, χάνοντας δύο απίστευτα τετ α τετ, εκ των οποίων στο ένα, ο Μυλωνάς έκανε μία από τις πιο καίριες φετινές του επεμβάσεις.

Φυσικά είχαμε κι εμείς μια εξίσου καλή ευκαιρία με τον Κότσο, στο 87ό λεπτό με διπλή προσπάθεια και σε κενή εστία, στο τέλος, να μη μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για τρίτη φορά.
Κάτι βέβαια, που στο 92ό λεπτό, έκανε ο Γουδέλης, που πήρε την μπάλα περίπου δύο μέτρα πιο κάτω από τη γραμμή του κέντρου και ο βοηθός Μουρουνάκης που ήταν ακριβώς δίπλα από την μεσαία γραμμή, μεχρί εκεί δηλαδή που του επιτρέπεται, σήκωσε τη σημαία του για να τον "καταλογίσει" ως off side. Ο διαιτήτης του αγώνα, Κοκαρίδας, έδειξε στην αρχή να παίρνει τη φάση πάνω του, ο βοηθός κατέβασε το σημαιάκι του, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα και τότε το ξανασκεφτήκανε.
Και να θες να δώσεις κάτι τέτοιο, δεν το κάνεις, ακόμα και ερασιτέχνης διαιτητής να μην είσαι δεν θα πεις ότι αυτή η φάση είναι offside, γιατί είναι κάτι που απλά δεν συζητιέται, δεν χρειάζεται ανάλυση δηλαδή.

Το ευτυχές γεγονός όμως ήταν ότι το σκορ σε αυτό το σημείο ήταν 2-1 και το μόνο που μας στέρησε ήταν ένα ακόμα γκολ, στην ομάδα αλλά και στον ίδιο τον Ντίνο τον Γουδέλη.
Το απίστευτο στατιστικό μας συνεχίστηκε και σε αυτό το εντός έδρας παιχνίδι, όπου όπως έχουμε ξανάπει, σκοράρουμε και δεχόμαστε γκολ στις ίδιες εστίες την τρέχουσα σεζόν. Δηλαδή τα 10 γκολ που έχουμε πετύχει όλα έχουν μπει στην ίδια εστία και τα 5 που έχουμε δεχτεί, σημειώθηκαν στην απέναντι. Κάτι που σημαίνει ότι όσα γκολ σημειώνονται, όλα είναι μέσα σε ένα 45λεπτο!

Συνεχίζουμε, με τον πρώτο γύρο να έκλεισε μόλις και την ομάδα μας να έχει μαζέψει 23 βαθμούς και να συγκατοικεί στην 5η θέση με Γ.Σ. Καισαριανής και Γαλάτσι, με μηδέν παθητικό τερμάτων (21-21).
Τα 21 γκολ που έχουμε δεχθεί, πρέπει να μας προβληματίσουν αφού η άμυνά μας, είναι η 4η χειρότερη του ομίλου, και η επίθεσή μας η 8η καλύτερη. Έχουμε λοιπόν άλλες 15 αγωνιστικές για να τα βελτιώσουμε όλα αυτά.

Επόμενη αγωνιστική, και πρώτη του δευτέρου γύρου, υποδεχόμαστε την ομάδα του Παράδεισου Αμαρουσίου στο γήπεδο της Χωράφας.