• 9) Αντωνίου (67' Αγγελούσης)
  • 10) Γουδέλης
  • 11) Μπαϊραμπάς (54' Λουκάκης)
Τα γκολ και οι καλύτερες φάσεις
Αυτό που έπρεπε να γίνει, και αυτό που θέλαμε, έγινε στον αγώνα του Σαββάτου, στο γήπεδο του Βύρωνα με αντίπαλο την τοπική ομάδα. Πήραμε ότι ακριβώς μας άξιζε από τον συγκεκριμένο αγώνα, και αυτό δεν ήταν κάτι παρακάτω από τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Τίποτα βέβαια, δεν έρχεται από μόνο του, αν δεν το προσπαθήσεις εσύ και αν δεν δουλέψεις με επιμονή πάνω σε αυτό, έτσι κι εμείς είχαμε την ικανότητα, την υπομονή και το πάθος που χρειάστηκε για να φτάσουμε σε μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη, απέναντι σε έναν αντίπαλο που βρισκόταν πιο ψηλά στην βαθμολογία από εμάς και φαινομενικά έχει υψηλές βλέψεις.

Για να πάμε στα αγωνιστικά και να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, όπου μπήκαμε πολύ δυναμικά και στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα απωλέσαμε δύο σίγουρα γκολ με τον Μπαϊραμπά και τον Γουδέλη να βρίσκονται μέσα στις επίμαχες φάσεις. Η γηπεδούχος ομάδα την πρώτη υποψία ευκαιρίας την είχε στο 34ό λεπτό όταν ένα συρτό σουτ πέρασε παράλληλα με την εστία μας, και την πιο μεγάλη της στιγμή την είχε στο 40ό λεπτό όταν αφύλαχτος επιθετικός της πλάσαρε πάνω στον Μυλωνά, ενώ εν το μεταξύ ο Κουμπούρος ένα λεπτό νωρίτερα σε παρόμοια φάση δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, μετά από κόρνερ.

Η έναρξη του δευτέρου μέρους μας βρήκε και πάλι να αγγίζουμε το γκολ, όταν ένα φάουλ του Γουδέλη ακούμπησε το οριζόντιο δοκάρι της ομάδας του Βύρωνα και πέρασε έξω, στο 48ό λεπτό.
Κόντρα σε όλα αυτά λοιπόν στο 51ό λεπτό, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν πρώτοι γκολ όταν εκμεταλλεύτηκαν το μοναδικό λάθος που έκανε ο Λάσκαρης και δεν έδιωξε όπως θα έπρεπε με το κεφάλι τη μπάλα, η οποία στρώθηκε στον αντίπαλο επιθετικό, που με προβολή έκανε το 1-0.

Όπως προείπαμε όμως, είχαμε υπομονή στο παιχνίδι μας και γνωρίζαμε πολύ καλά τι θέλαμε από τον αγώνα αυτό, και έτσι στο αμέσως επόμενο λεπτό ήρθε η ισοφάριση, όταν ο Αρχοντούλης κινούμενος από τα δεξιά, ταλαιπώρησε τους αντιπάλους του και έβγαλε μία ψηλοκρεμαστή σέντρα που έδειχνε να καταλήγει στην γραμμή της εστίας, όπου βρέθηκε ο Αντωνίου να την σπρώξει πιο μέσα και να σιγουρέψει το 1-1.

Έτσι λοιπόν, στο λεπτό αυτό εν μέρει, η δικαιοσύνη αποκαταστάθηκε με την γρήγορη αντίδρασή μας. Η υπεροχή μας σε όλες τις γραμμές και ο τρόπος που κυκλοφορούσαμε την μπάλα μας είχε πείσει ότι το δεύτερο γκολ θα ερχόταν με κάποιον τρόπο.

Τελικά ο τρόπος βρέθηκε και ο Λουκάκης στο 79ό λεπτό έκλεψε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου, την έδωσε στον Γουδέλη και εκείνος την σέρβιρε όπως θα έπρεπε στον Μάζη που με ψύχραιμο πλασέ την έστειλε να αναπαυτεί κάπου κοντά στο κέντρο της αντίπαλης εστίας, κάνοντας παράλληλα την ολική ανατροπή για την ομάδα μας, την δεύτερη για φέτος.

Τα λεπτά που απέμειναν, πέρασαν πιο γρήγορα απ' ότι περιμέναμε, δείγμα του πως διαχειριστήκαμε το ματς καθόλη την διάρκεια του, ακόμα και σ' αυτά τα κρίσιμα λεπτά.

Πέρα απ' όλα όμως η πιο ωραία στιγμή του Σαββατιάτικου παιχνιδιού δεν ήταν κάποιο γκολ ή κάποια ευκαιρία, αλλά ο τρόπος που πανηγυρίστηκε το 1-2, όταν όλοι οι παίκτες, ο Γιώργος ο Λαζάρου και οι γενικοί αρχηγοί γίναν ένα βουνό στην κυριολεξία, δείγμα και αυτό του κλίματος που έχει δημιουργηθεί στην ομάδα και του πάθους μας για τη νίκη.

Από σήμερα όμως, αφήνουμε ήδη πίσω τον αγώνα αυτό και κοιτάμε στον επόμενο, καθώς πλησιάζουμε στην ολοκλήρωση του 1/3 του πρωταθλήματος.

Επόμενη αγωνιστική, επιστρέφουμε στην έδρα μας όπου υποδεχόμαστε την ομάδα των Ιλισίων 2004.