• 9) Μπαϊραμπάς
  • 10) Ασημακόπουλος
  • 11) Κουμπούρος (75΄ Φαρούκου)
Τα γκολ και οι καλύτερες φάσεις
Τέταρτη συνεχομένη απώλεια βαθμών και τρίτη ήττα μέσα σε τέσσερις αγώνες για την ομάδα μας, μετράμε μετά το Κυριακάτικο παιχνίδι με την ομάδα της Ανθούπολης. Σ' έναν αγώνα που κρίθηκε από ένα φάουλ, όπου η μπάλα μετά την εκτέλεση βρήκε στο τείχος, άλλαξε πορεία και κατέληξε εκεί που σχεδόν πάντα καταλήγει, όταν μιλάμε για σουτ ή γενικότερα προσπάθεια αντιπάλου.

Βέβαια για άλλη μια φορά, φτιάξαμε ευκαιρίες, εκ των οποίων οι τρεις ήταν τουλάχιστον κραυγαλέες, μας ακυρώθηκε και ένα γκολ (ορθά όπως φαίνεται) το οποίο θα έφερνε την ισοφάριση και γενικώς ήταν ένας αγώνας που η κατάληξή του δεν αποδεικνύει την πραγματικότητα, γιατί αν μια ομάδα έπρεπε να φύγει ηττημένη, σίγουρα δεν θα έπρεπε να ήταν ο Φοίνικας, με την καλή και ορέξάτη εικόνα που έδειξε καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Με τη διάθεση αυτή ξεκινήσαμε και μάλιστα μόλις στο 11ό λεπτό, μετρούσαμε δύο πολύ καλές στιγμές με τον Μπαϊραμπά, πρωταγωνιστή σε αυτές, και άλλη μία με τον Ζαχαράκη στο 36ό όπου δεν κατάφερε να πλασάσρει τη μπάλα όπως θα ήθελε, ευρισκόμενες μια ανάσα από την τελική γραμμή της αντίπαλης εστίας.

Η τυπικά φιλοξενούμενη Ανθούπολη, δεν μας είχε απασχολήσει στο πρώτο 45λεπτο, όμως μια στιγμή αρκεί για να αλλάξει τις ισορροπίες.

Και έτσι έγινε, όταν στο 66ό λεπτό και πριν το φάουλ που κατέληξε στα δίχτυα μας, ο Τσιούλος είδε (δικαίως) την δεύτερη κίτρινη κάρτα και τον δρόμο για τα αποδυτήρια, την στιγμή που ήταν εκ των κορυφαίων της ομάδα μας.

Στην επόμενη φάση έγινε το 0-1 και περίπου δέκα λεπτά μετά, ακυρώθηκε (όπως φαίνεται σωστά) γκολ του Φαρούκου, στην πρώτη του εμφάνιση με την ομάδα μας.

Στο 80ό λεπτό η ομάδα της Ανθούπολης, κέρδισε πέναλτυ που δεν υπήρξε ποτέ, όπως μπορεί εύκολα να δει κανείς και στο βίντεο, όμως ο Μυλωνάς απέδωσε τη δικαιοσύνη και με μια ωραία απόκρουση κράτησε το 0-1 δίνοντας ελπίδες για την ομάδα μας, που συνέχισε να χάνει ευκαιρίες με τους Μπαϊραμπά, Φαρούκου και Ασημακόπουλο να βλέπουν τις προσπάθειές τους να περνάνε εκατοστά δίπλα από τα δοκάρια της αντίπαλης εστίας.

Μ' αυτά και μ' αυτά, πέρασε ο πρώτος γύρος του φετινού πρωταθλήματος, που βρίσκει την ομάδα μας, με μόλις 17 βαθμούς στην δεινή 13η θέση, την οποία καλείται άμεσα να αφήσει πίσω της.

Φοίνικας είμαστε όμως, όπως έχουμε πει και ξαναπεί, πράγμα που σημαίνει ότι θα αναγεννηθούμε (πριν φυσικά να είναι αργά) και θα επανέλθουμε αρχικά στα γκολ που τόσο πολύ δύσκολα μας μοιάζουν, και μετά στις νίκες.

Επόμενη αγωνιστική και πρώτη του δευτέρου γύρου, υποδεχόμαστε στο γήπεδο της Χωράφας, την ομάδα του Αγίου Δημητρίου.