• 9) Φαρούκου (46' Μουράτης)
  • 10) Γιουλβανίδης
  • 11) Αντωνίου (73' Ρουμελιωτάκης)
Τα γκολ και οι καλύτερες φάσεις
Μια πολύ σημαντική νίκη, σε ένα πολύ "νευραλγικό" σημείο του πρωταθλήματος, πανηγύρισε η ομάδα μας το πρωϊ της Κυριακής με αντίπαλο τον Γ.Σ. Καισαριανής στο γήπεδο της Νήαρ Ήστ. Απέναντι σε μια ομάδα, που τα τελευταία 3 συνεχόμενα χρόνια που συναντιόμαστε μετράμε τρεις ήττες και δύο ισοπαλίες, η μία αυτή του πρώτου γύρου, και η άλλη τον Ιανουάριο του 2015, στο γήπεδο της Χωράφας με 1-1 σκορ.

Όπως συμπεραίνει λοιπόν κανείς, μόνο μια καλή παράδοση δεν είχαμε χτίσει με την ομάδα της Καισαριανής και κόντρα και σ' αυτήν αγωνιστήκαμε την Κυριακή. Με έξυπνο στήσιμο όμως, επιμονή και αφοσίωση στον μοναδικό μας στόχο, φτάσαμε στην πηγή και τελικά ήπιαμε και νερό.

Η αλήθεια είναι ότι είχαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο πρώτο μέρος ήμασταν ανώτεροι του αντιπάλου μας χωρίς όμως να μπορέσουμε να το εκφράσουμε με κάποια ευκαιρία στην περιοχή του. Γενικότερα, σε όλο το παιχνίδι απειροελάχιστες ήταν οι στιγμές που αξίζει κανείς να σημειώσει. Είχαμε ένα θέμα στην τελική επιλογή, τα κάναμε όλα σωστά και στο τέλος κάτι στράβωνε, μια λάθος πάσα, μια λάθος κίνηση και η προσπάθεια δεν ολοκληρωνόταν.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, δεν μπήκαμε το ίδιο καλά και επιτρέψαμε στον αντίπαλο να γίνει απειλητικός σε κάποιες στιγμές, όμως κόντρα σε αυτά και συγκεκριμένα στο 60ό λεπτό μια πολύ ωραία επιθετική μας ανάπτυξη, με τη διαγώνια πάσα του Μουράτη και την εξαιρετική ντρίπλα και σουτ του Καλαμοτουσάκη, έφερε τη μπάλα μετά από ασθενή απόκρουση του τερματοφύλακα, λίγο έξω από τη μικρή περιοχή της αντίπαλης ομάδας, όπου εκεί με αυτοθυσία ο Γιουλβανίδης, έκανε την προβολή πριν απ' όλους και έστειλε με δύναμη τη μπάλα στην δεξιά γωνία της αντίπαλης εστίας, γράφοντας το 0-1.

Όμως η γηπεδούχος ομάδα, έβρισκε τον τρόπο και μας δημιουργούσε κάποια "ρήγματα" στην άμυνά μας, χωρίς όμως να καταφέρνει κι εκείνη να ολοκληρώσει τις προσπάθειές της. Στο 76ό λεπτό όμως, μια αδράνειά μας επέτρεψε στον αντίπαλο επιθετικό να μπει από τα δεξιά και με κοντινό σουτ να γράψει το 1-1.

Είχαμε όμως απάντηση, αφού η ανάγκη μας για τους τρεις βαθμούς, δε μας άφηνε περιθώρια για απώλειες, κι έτσι στο 80ό λεπτό, ο Καλαμοτουσάκης ανατράπηκε εντός περιοχής και το πέναλτυ που υπέδειξε ο διαιτητής Μαχαίρας, ανέλαβε να εκτελέσει ο Κολέζι. Μετά από τα τρία χαμένα φετινά μας πέναλτυ, ήρθε η στιγμή ένα από αυτά να καταλήξει στα δίχτυα και ο Κολέζι δεν νικήθηκε. Επέλεξε σωστά τη γωνία και έγραψε το 1-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα που πανηγυρίστηκε έντονα, με τους ποδοσφαιριστές και το τεχνικό επιτελείο, να αφιερώνουν τη νίκη, στο νεογέννητο μπόμπιρα του Γιώργου Λαζάρου, που ήρθε στο γήπεδο για πρώτη φορά για να υποστηρίξει την ομάδα μας και να δει και το μπαμπά του επί το έργο.

Αυτό που θέλαμε λοιπόν το πήραμε, εκείνο το πολύ ωραίο πρωϊνό της Κυριακής, και πρέπει να εκμεταλλευτούμε αυτή τη νίκη-ανάσα οπωσδήποτε, συνδυάζοντάς την και με άλλες.

Επόμενη αγωνιστική, υποδεχόμαστε την ομάδα της Χρυσούπολης, στο τοπικό ντέρμπι της 22ής αγωνιστικής.