• 9) Κορδιάς (70' Μουράτης)
  • 10) Μάζης
  • 11) Καλαμοτουσάκης
Τα γκολ και οι καλύτερες φάσεις
Είναι ίσως, αν όχι σίγουρα, η πιο αγχωτική χρονιά στην ιστορία μας, στο πρωτάθλημα της Β' Αθηνών. Κάθε αγωνιστική κρύβει και ένα εμπόδιο, κάθε ομάδα παλεύει για τους δικούς της στόχους. Αγωνία, πάθος και όλη την εβδομάδα να περιμένεις και να σκέφτεσαι πότε θα έρθει η ώρα που θα σφυρίξει ο διαιτητής τη σέντρα, αυτό το απόγευμα του Σαββάτου ή της Κυριακής, και ακόμα περισσότερο να λαχταράς να σφυρίξει για τελευταία φορά και να εύχεσαι να είσαι εσύ με αυτούς που θα χαμογελάνε και θα αγκαλιάζονται στο τέλος.

Το μαρτύριο της σταγόνας περνάμε φέτος και ακόμα δεν έχουμε τελειώσει, μια εβδομάδα παράταση στην αγωνία και θα μάθουμε την τελική έκβαση του πράγματος.

Το χθεσινό παιχνίδι, γράφτηκε ήδη στην ιστορία, ήταν από εκείνα που θα συζητάμε για χρόνια ακόμα και ένα από αυτά που χαρακτηρίζονται πραγματικά σαν ιστορικά, τουλάχιστον για την ομάδα μας.

Ο κόσμος ανταποκρίθηκε στο κάλεσμά μας, και στην εξέδρα του σταδίου της Χωράφας, πρέπει να βρέθηκαν περίπου 400 με 500 άτομα. Η ομάδα μας ήταν έτοιμη για αυτό το παιχνίδι και το έδειξε καθ' όλη τη διάρκεια του.
Πάντα πρώτοι στις μονομαχίες και νικητές στις περισσότερες από αυτές, είχαμε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, και κινδυνεύσαμε από την ομάδα της Άμιλλας μόλις μία φορά σε όλο το παιχνίδι, στο 18ό λεπτό, όταν ο αντίπαλος επιθετικός βρέθηκε τετ α τετ με τον Κομινάκη αλλά το πλασέ του δεν ήταν ικανό να τον απειλήσει.

Λέπτο με το λεπτό, η ομάδα μας έβρισκε τους χώρους που ήθελε και έφτανε κοντά στην αντίπαλη εστία. Το γκολ όμως που έγραψε το 1-0 ήρθε με έναν πολύ ιδιαίτερο τρόπο, όταν ο Αντωνίου από τα αριστερά, έκανε μια μικρή κούρσα και με σέντρα-σουτ έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία, στο 31ό λεπτό.

Μετά και από αυτό το γκολ, η απόδοσή μας ανέβηκε και αρχίσαμε να απειλούμε ακόμα πιο έντονα. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η πίεσή μας αυξήθηκε και μέχρι το 71ό λεπτό είχαμε πέντε πολύ μεγάλες ευκαιρίες για το 2-0 με πρωταγωνιστές τους Ρουμελιωτάκη, Αντωνίου, Κορδιά και Μάζη, και ένα ακυρωθέν γκολ του Ρουμελιωτάκη, που ελέγχεται κατά πόσο ήταν σωστή η απόφαση του βοηθού Κορτέση.

Κόντρα σε όλα αυτά, και αντί να έχουμε πάρει σκορ ασφαλείας, το εύθραυστο 1-0 παρέμενε και η ατυχία μας ήρθε εκεί που δεν την περίμενε κανείς. Μια βαθιά μπαλιά των αντιπάλων από φάουλ πίσω από τη σέντρα στο 75ό λεπτό, ο Λάσκαρης πάει να καλύψει τη μπάλα και μαζί του και ο Κομινάκης για να την μπλοκάρει, η μπάλα όμως παίρνει μια άλλη τροχιά από εκεί που πήγαινε, ίσως απ' τον αέρα, ίσως δεν ξέρει κανείς από τι, και χτυπάει στη γάμπα του Λάσκαρη, στρώνεται στον αντίπαλο επιθετικό που είδε την κενή εστία και έκανε το 1-1. Επτά λεπτά αργότερα, ο Γιουλβανίδης, ανατρέπεται μέσα στην μικρή περιοχή των αντιπάλων σε μια φάση που θύμισε έντονα, Ελληνορωμαϊκή Πάλη, και ο διαιτητής Τσουκαλάς, που ήταν μπροστά στη φάση, έκανε πως δεν είδε και δεν άκουσε τίποτα.

Το σκορ αυτό ήταν καταδικαστικό για εμάς, και πάνω απ' όλα ήταν κάτι που δεν εξηγούσε την εικόνα του παιχνιδιού, δεν μπορούσε ούτε αυτό το σκορ αλλά ούτε και το τελικό 2-1 να αποδώσει την εικόνα των δύο ομάδων στο γήπεδο. Η διαφορά που υπήρχε ανάμεσα στις δύο ομάδες, δεν έδειχνε ότι και η δική μας έδινε ντέρμπι παραμονής. Γύρω στις 10 ευκαιρίες εντός εστίας και ίσως κάτι παραπάνω, υπέροχοι συνδυασμοί, πλαγιοκοπήσεις και γενικά απόδοση για ομάδα που δεν αξίζει να παλεύει για τη σωτηρία της.

Δεν θα μας άξιζε και σε εμάς να μείνουμε σε αυτό το ψεύτικο 1-1. Τόσες άλλες φορές η τύχη μάς, μας το στέρησε και πάντα για μια λεπτομέρεια χάναμε βαθμό ή βαθμούς. Σε όλες τις αγωνιστικές παίξαμε ποδόσφαιρο, είχαμε σωστή ανάπτυξη μέσα στο γήπεδο, σχέδιο και στρατηγική. Εμείς σε καμία αγωνιστική, δεν πήγαμε να καταστρέψουμε κανένα παιχνίδι, ούτε να κάνουμε καθυστέρηση από τα πρώτα λεπτά ενός αγώνα. Το αν χάσαμε παιχνίδια μέσα από τα χέρια μας, από τη δική μας δυστοκία, είναι ένα άλλο θέμα.

Η ουσία είναι ότι στο 93ό λεπτό του χθεσινού αγώνα, ο Ρουμελιωτάκης πήρε τη μπάλα και με άψογη μπαλιά διεμβόλησε την αντίπαλη άμυνα, ο Μάζης που ήδη είχε καταπιεί όλη την ομάδα της Άμιλλας, είχε καταλάβει την φάση, ήταν εκεί και με το πιο ψύχραιμο πλασέ που μπορούσε έδωσε στην ομάδα μας το πιο γλυκό γκολ των τελευταίων ετών, που ίσως, γιατί ακόμα δεν ξέρουμε, κριθεί καθοριστικό.

Μέσα στο πανηγύρια και στον γενικό χαμό, είδαμε τον Γενικό Αρχηγό της ομάδας μας, τον Δημήτρη τον Χουχουλή να σωριάζεται μέσα στον αγωνιστικό χώρο και για 2-3 λεπτά όλο το γήπεδο είχε παγώσει. Ευτυχώς όμως, ήταν ένα μικρό λιποθυμικό σοκ, τόσο μικρό που δεν στάθηκε ικανό να του στερήσει τη χαρά του γκολ αυτού.

Στα υπόλοιπα 2-3 λεπτά που παίχτηκε ποδόσφαιρο δεν συνέβη κάτι συνταρακτικό και το σκορ έκλεισε όπως έπρεπε να κλείσει.

Ήταν άδικο να μην είμαστε εμείς αυτοί που πανηγυρίσαμε στο τέλος, ήταν άδικο γιατί είχαμε πολύ μεγάλη πίστη για τη νίκη, αλλά κυρίως είχαμε την ικανότητα. Θα ερχόταν το γκολ που μας χρωστούσε η μοίρα, απλά καμιά φορά τα σενάρια που γράφει η ίδια η ζωή ξεπερνάνε και την πιο μεγάλη φαντασία.

Ήρθε έτσι, γιατί έτσι έπρεπε να γίνει και γιατί έτσι είναι ο Φοίνικας και οι αγώνες του όλα αυτά τα χρόνια, στην κόψη του ξυραφιού, να σε κρατάνε σε εγρήγορση μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Κι όμως όπως είπαμε ακόμα δεν έχει κριθεί τίποτα, πήραμε τη νίκη που θέλαμε όσο τίποτα, και τώρα απομένει μία ακόμα αγωνιστική για να δούμε τι θα γίνει τελικά. Είπαμε, αγωνία μέχρι το φινάλε.

Επόμενη αγωνιστική, σαν τυπικά φιλοξενούμενοι, στο γήπεδο της Χωράφας, αντιμετωπίζουμε την ομάδα της Ανθούπολης που βρίσκεται έναν βαθμό πίσω μας.