• 8) Λάσκαρης
  • 9) Μάζης
  • 10) Μουράτης (87' Σκεπετάρης)
  • 11) Ρώϊμπας
Τουλάχιστον έναν αγώνα ακόμα θα δώσει η ομάδα μας για το θεσμό του Κυπέλλου, αφού χθες το πρωϊ επικράτησε του Ηρακλή Περιστερίου με 0-1 στο γήπεδο του Ηφαίστου.
Υπο συνθήκες αφόρητης ζέστης, με το θερμόμετρο μέσα στον αγωνιστικό χώρο να δείχνει τουλάχιστον 35 βαθμούς κελσίου, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να παίξουν ποδόσφαιρο και να ευχαριστήσουν όσους βρέθηκαν στην εξέδρα του γηπέδου του Ηφαίστου, και δοκιμαζόντουσαν από την ηλιακή ακτινοβολία.

Σ' ένα σχετικά μοιρασμένο παιχνίδι από άποψη κυκλοφορίας, με την ομάδα μας να υπερέχει σε κάποια σημεία, καταφέραμε να ανοίξουμε το σκορ στο 26ό λεπτό με κοντινή καρφωτή κεφαλιά του Μακρή, μετά από κόρνερ του Ρουμελιωτάκη. Έτσι ο νεαρός στόπερ πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Φοίνικα Περιστερίου, γκολ που έμελλε να μας δώσει και την πρόκριση, αφού άλλη αξιοσημείωτη φάση για γκολ από την γηπεδούχο ομάδα του Ηρακλή δεν υπήρξε, κι αν στο 85ό λεπτό ο αντίπαλο επιθετικός βρέθηκε μόνος του με τον Κούμη, ο Λάσκαρης βρέθηκε πιο γρήγορα εκεί για να τον ανακόψει.

Σημαντικές ευκαιρίες για δεύτερο γκολ χάθηκαν στο δεύτερο μέρος, κυρίως από τον Μάζη δύο φορές με κοντινή καρφωτή κεφαλιά και ένα σουτ (48' και 75' αντίστοιχα) και με τον Ρώϊμπα στο 82ό λεπτό και πάλι με κοντινό σουτ από πλάγια θέση.

Ένας ακόμα γύρος λοιπόν για την ομάδα μας στη φετινή διοργάνωση του Κυπέλλου, με τον αντίπαλο να γίνεται γνωστός αύριο το πρωϊ (11 π.μ.) όπου και θα γίνει η σχετική κλήρωση στα γραφεία της Ε.Π.Σ.Α., όπου και στην κληρωτίδα αυτή τη φορά να μπαίνουν ομάδες από την Α' Αθήνας αλλά και τη Γ' Εθνική.

Η προσοχή μας όμως τώρα στρέφεται στους αγώνες για τους οποίους οι ποδοσφαιριστές μας προετοιμάζονται από τις 18 Αυγούστου, και φυσικά μιλάμε για αυτούς του πρωταθλήματος της Β' κατηγορίας, που ξεκινάνε αυτό το Σαββατοκύριακο, με την ομάδα μας να φιλοξενείται από τον Γ.Σ. Καισαριανής στο γήπεδο της Νήαρ Ήστ.

Κατά πάσα πιθανότητα την Κυριακή 24/9 στις 11 το πρωϊ, όπως συνήθως αγωνίζεται η ομάδα της Καισαριανής αλλά επισήμως αύριο θα γίνει και αυτό γνωστό.