• 10) Μουράτης
  • 11) Ρώϊμπας (88' Μουγιακάκος)
Ξερό διπλό
Τα γκολ και οι καλύτερες φάσεις
Αν η καλή μέρα φαίνεται απ' το πρωϊ, το δικό μας καλωσόρισμα στον μεσημεριάτικο αγώνα στο γήπεδο Γ' της Πετρούπολης, κόντρα στην ομάδα του Αίμου, ήταν άκρως αποκαλυπτικό για το τι θα επεφύλασσε η συνέχεια. Όποιος βρέθηκε εκεί λοιπόν είδε επτά γκολ, στην πλειοψηφία τους πολύ όμορφα και τα πέντε εξ' αυτών να προέρχονται από την ομάδα του Φοίνικα Περιστερίου.

Δεν είχαμε προλάβει να κάτσουμε στις θέσεις μας, και ο Μάζης στο 5' άνοιξε το σκορ με κοντινή κεφαλιά ύστερα από κόρνερ του Ρουμελιωτάκη. Η συνεχόμενη μας πίεση, δεν άργησε να φέρει και δεύτερο γκολ και αυτό έγινε στο 11ό κι όλας λεπτό, όταν ο Μουράτης έκλεψε τη μπάλα από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και με σουτ από τα πλάγια έγραψε το 0-2, πετυχαίνοντας έτσι παράλληλα το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της ομάδα μας, ύστερα από εννέα μήνες παρουσίας σε αυτήν.

Η γηπεδούχος ομάδα του Αίμου, είχε την δική της απάντηση σε όλο αυτό και όντας στο 24ό λεπτό μείωσε σε 1-2 με κοντινή προβολή, ύστερα από εκτέλεση φάουλ. Έμεινε εκεί όμως, αφού κρατούσαμε κάτι ακόμα πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, κι έτσι στο 36ό λεπτό ύστερα από υπέροχη κούρσα, πίσω από τη γραμμή του κέντρου ο Κορδιάς έστρωσε τη μπάλα στον Μουράτη που απέφυγε έντεχνα τον αντίπαλο τερματοφύλακα και δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 1-3.

Με το καλησπέρα του δευτέρου μέρους, και συγκεκριμένα στο 48' ο Κολέζι με μια πανέξυπνη εκτέλεση φάουλ, έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Αίμου, και το δείκτη του σκορ στο 1-4. Και πάλι όμως, μια στιγμή δικής μας χαλάρωσης έφερε τη μείωση του σκορ με κοντινή κεφαλιά, ύστερα από κόρνερ, στο 52ό λεπτό.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι και το 75ό λεπτό, όπου οι πρωταγωνιστές του τρίτου τέρματος άλλαξαν ρόλους και ο Μουράτης έβγαλε μια συστημένη σέντρα στον Κορδιά που βρισκόταν στην γραμμή της μικρής περιοχής, όπου με μονοκόμματο πλασέ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα και έγραψε το τελικό 2-5.

Αν το δούμε λίγο κυνικά, αν το σκορ ήταν 0-1 πάλι τους ίδιους βαθμούς θα παίρναμε όπως και τώρα που φτάσαμε σε αυτό το ευρύ και εντυπωσιακό σκορ. Η ουσία είναι ίδια, αλλά η λεπτομέρεια του σκορ ίσως κάνει τη διαφορά, όμως ότι και να έγινε πέρασε και πάμε για την συνέχεια. Κρατάμε την πολύ καλή μας εμφάνιση, που μας γέμισε με αυτοπεποίθηση για τη δύσκολη συνέχεια.

Η αλήθεια είναι βέβαια ότι πέντε γκολ και δη σε εκτός έδρας αγώνα έχουμε να πετύχουμε ενάμιση χρόνο περίπου, όταν στην τελευταία αγωνιστική της σεζόν 2015-2016 επικρατήσαμε του Αττάλου με 2-5 και πάλι. Έκτοτε πρέπει να πάμε στη σεζόν 2011-2012 όταν τον Φεβρουάριο του 2012, επικρατήσαμε του Ιπποκράτη με 1-5.

Στα άσχημα του σημερινού αγώνα, γιατί δεν είχε μόνο ευχάριστα, ήταν και ο τραυματισμός του Καλαμοτουσάκη στο γόνατο, που δεν γνωρίζουμε ακόμα το μέγεθος του.

Επόμενη αγωνιστική, για πρώτη φορά εντός έδρας αλλά κατά πάσα πιθανότητα στο γήπεδο του Ηφαίστου, υποδεχόμαστε την ομάδα του Ιάσωνα.