• 9) Μάζης
  • 10) Μουράτης
  • 11) Ρώϊμπας
Τα γκολ και οι καλύτερες φάσεις

Δεν τρίτωσε τελικά το νικηφόρο μας σερί στο πρωτάθλημα, και έτσι σήμερα η ομάδα μας γνώρισε την πρώτη της ήττα, σε αγώνα όπου τυπικά είμασταν γηπεδούχοι, αφού για τους γνωστούς λόγους για τους επόμενους δύο μήνες οι αγώνες μας θα γίνονται είτε στο γήπεδο της Χρυσούπολης (όπως σήμερα), είτε σε αυτό του Ηφαίστου.

Στο πρώτο μας λοιπόν, εντός Περιστερίου αγώνα με αντίπαλο την ομάδα του Ιάσωνα, εμφανιστήκαμε στο πρώτο μέρος κάπως νωθροί, δεν είχαμε τη διάθεση και τη φρεσκάδα που είχαμε σε όσους αγώνες έχουμε δώσει έως σήμερα, και μέσα σε όλα αυτά είδαμε να χάνουμε τον Κολέζι στο 12ό κι όλας λεπτό, όταν ένιωσε ένα τράβηγμα στο δικέφαλο και δε μπόρεσε να συνεχίσει. Έτσι, ήρθε να προστεθεί στη λίστα των τραυματιών που άνοιξε ο Καλαμοτουσάκης από την προηγούμενη εβδομάδα και στην οποία είναι εδώ και καιρό ο εγχειρισμένος Μυλωνάς, που βρίσκεται στο στάδιο της αποθεραπείας του.

Όσον αφορά τον σημερινού αγώνα, είδαμε ελάχιστες καλές φάσεις και στις δύο εστίες, με τη φιλοξενούμενη ομάδα να απειλεί πρώτη δύο φορές στο 13' και στο 15' και να σκοράρει στο 40ό λεπτό. Το παιχνίδι είχε ένα πολύ δυναμικό χαρακτήρα, με σκληρά μαρκαρίσματα, κυρίως από την πλευρά της ομάδας του Ιάσωνα, δείγμα του ότι ίσως το συγκρότημα του Ιλίου να ήθελε πιο πολύ αυτή τη νίκη, ίσως και να το πίστευε πιο πολύ, και ίσως θα θέλανε να πάρουνε μια τυπική ρεβάνς στην άτυπη νίκη μας στο φιλικό που παίξαμε προ ενός μηνός, όπου και επικρατήσαμε με 0-3.

Στο δεύτερο μέρος μπήκαμε φανερά πιο ζωηρά, είχαμε τη θέληση αλλά όχι το καθαρό μυαλό να απειλήσουμε ουσιαστικά. Καθ' όλη τη διάρκεια της επανάληψης βρισκόμασταν κάτω από το κέντρο και προσπαθούσαμε να βρούμε διαδρόμους, ανορθόδοξα και μη, και στην ουσία ποτέ δε φτάσαμε.

Η φάση του αγώνα, και όχι μόνο, έγινε στο 91ό λεπτό όταν ο τερματοφύλακας της ομάδας του Ιάσωνα, έπεσε στο έδαφος από μια σύγκρουση με τον Λάσκαρη και οι συμπαίκτες του έβγαλαν τη μπάλα έξω. Ο γκολκίπερ των φιλοξενουμένων φυσικά σηκώθηκε μετά από λίγα δευτερόλεπτα και ήταν σειρά μας να γυρίσουμε τη μπάλα πίσω σε ένδειξη fair play. Ο Καρανικόλαος έκανε το πλάγιο προς τον Μουράτη και εκείνος πήρε τη μπάλα και πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ που όμως δεν θα έπρεπε να είχε μπει.

Ακολούθησε μίνι διαμάχη μεταξύ των δύο ομάδων, με αφορμή κυρίως το γιατί ο αντίπαλος τερματοφύλακας δεν έκανε καμία προσπάθεια να πιάσει τη μπάλα, εφόσον ο Μουράτης του τη γύρισε, έστω και με μία πρόθεση για γκολ. Το ζήτημα λύθηκε άμεσα και έστω και σε αυτά τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού και αν το σκορ ήταν στο 1-1, οι ποδοσφαιριστές μας, ύστερα από εντολή του Γιώργου Λαζάρου, δεν έφεραν καμία αντίσταση στη σέντρα που έκαναν οι παίκτες του Ιάσωνα, και έτσι πέτυχαν το 1-2 κάτω από τα χειροκροτήματα όλης της εξέδρας, όχι για το γκολ αυτό, αλλά για την κίνηση της ομάδα μας που απέδειξε άλλη μια φορά το ήθος της και τις αξίες που διδάσκει όλα αυτά τα χρόνια στο ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο.

Πρώτη ήττα λοιπόν, στην 3η αγωνιστική και το πρωτάθλημα μόλις ξεκίνησε, δεν βρισκόμαστε καν ούτε στο 1/6 της χρονιάς.

Επόμενη αγωνιστική, στο γήπεδο της Αργυρούπολης με αντίπαλο την ομάδα του Α.Ο.Ν.Α., με την ελπίδα ότι θα εμφανιστούμε και πάλι παθιασμένοι με το μυαλό μας μέσα στο γήπεδο.