• 9) Λαζάρ
  • 10) Μουράτης
  • 11) Κατσούλης (46' Καλαμοτουσάκης)
Τα γκολ και οι καλύτερες φάσεις
Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι είχαμε την τύχη να παρακολουθήσουμε, όσοι βρεθήκαμε την Κυριακή το πρωϊ στο γήπεδο της Χρυσούπολης, όπου η ομάδα μας υποδέχθηκε εκείνη της Α.Ε. Μεταμόρφωσης. Τέσσερα γκολ, ένα δοκάρι μια αποβολή, νεύρα και ένταση εκτός και εντός αγωνιστικού χώρου (που ευτυχώς λύθηκε γρήγορα), και όλα αυτά θα ήταν ακόμα πιο όμορφα αν δεν μοιραζόμασταν τους βαθμούς, γιατί με την απόδοση μας στο δεύτερο ημίχρονο αξίζαμε το τρίποντο αδιαμφισβήτητα.

Το πρώτο μέρος είχε την εξέλιξη που δεν θα περίμενε κανείς να έχει, αλλά για εμάς είναι κάτι που το έχουμε ξαναζήσει φέτος. Η ομάδα της Μεταμόρφωσης χωρίς να επισκεφθεί καθόλου τα καρέ μας, και δίχως να μας ενοχλήσει βρέθηκε να προηγείται στο 30' με 0-1 με κοντινό σουτ. Οι δικές μας -αρκετά- καλές στιγμές του πρώτου μισού, ήρθαν από δύο καλοζυγισμένα σουτ και μια εκτέλεση έμμεσου, από Μάζη και Μουράτη αντίστοιχα.

Στο δεύτερο μέρος αργήσαμε να πάρουμε μπρος και να ανεβάσουμε την πίεσή μας, και η φιλοξενούμενη ομάδα στο 62ό λεπτό, λίγο έλειψε να ολοκληρώσει την κλοπή και να κάνει το 0-2 σε μια μοναδική ευκαιρία που απώλεσε.
Από εκείνο το σημείο και μετά όμως πατήσαμε γκάζι και στο 70ό λεπτό μια διαγώνια μπαλιά, από άλλη κατηγορία, του Καλαμοτουσάκη βρήκε τον Λαζάρ στο ιδανικό σημείο, εκείνος πλάσαρε και έγραψε το 1-1. Έξι λεπτά αργότερα ο Τελίδης που είχε περάσει σαν αλλαγή στο 66ό λεπτό για την ομάδα μας, είδε την απευθείας κόκκινη από τον διαιτητή της συνάντησης Μουρουνάκη για χτύπημα εκτός φάσης.

Αυτό βέβαια δεν άλλαξε καθόλου τις αριθμητικές ισορροπίες μέσα στο γήπεδο και μάλιστα στο 78ό λεπτό ο Μουράτης ταλαιπώρησε τους αντιπάλους του, έβγαλε την παράλληλη μπαλιά και ο Λαζάρ δε δυσκολεύτηκε καθόλου να κάνει το 2-1. Στην αμέσως επόμενη φάση, οι δύο ποδοσφαιριστές μας συνεργάστηκαν άψογα ξανά και η κεφαλιά του χθεσινού μας σκόρερ, ακούμπησε την εξωτερική μεριά του δεξιού κάθετου δοκαριού της αντίπαλης εστίας.

Το 3-1 που φαινόταν ορατό, έγινε 2-2 στο 82ό λεπτό, από μια απευθείας εκτέλεση φάουλ των αντιπάλων μας, που έσβησε την πρόσκαιρη χαρά μας. Στο 86ό λεπτό, είδαμε πάλι γκολ δικό μας να ακυρώνετε ως οφσάιντ, πάλι από κεφαλιά, για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική. Ο δράστης ήταν πάλι ο Λαζάρ. Στο 90ό λεπτό ο ίδιος παίκτης με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι των αντιπάλων και μαζί και την τύχη μας.

Το σκορ έγραψε λοιπόν 2-2, που από την πλευρά μας μόνο άδικο μπορεί να χαρακτηρισθεί με τις ευκαιρίες που είχαμε, το μεγάλο πάθος που για άλλη μια φορά δείξαμε, την ανατροπή που καταφέραμε και το ότι βρεθήκαμε τόσο κοντά στο τρίποντο έπειτα από πέντε αγωνιστικές και τελικά μείναμε με τη στείρα ισοπαλία.

Επόμενη αγωνιστική, σε εκτός έδρας αγώνα (όχι ότι έχουμε παίξει φέτος εντός έδρας) με αντίπαλο την ομάδα του Χαλκηδονικού στο γήπεδο των Αγίων Αναργύρων.

georgiou katerina  magkali tasioulis   logo sm 400x400