• 9) Μάζης (87' Καλαμοτουσάκης)
  • 10) Λαζάρ
  • 11) Χιώτης (73' Μουράτης)
Τα γκολ και οι καλύτερες φάσεις
Χωρίς να αφήσει πολλά περιθώρια για αμφισβήτηση, πραγματοποιώντας μια μεστή εμφάνιση που σίγουρα ικανοποίησε και τους πιο απαιτητικούς, η ομάδα μας πανηγύρισε την πρώτη της εντός έδρας νίκη, που ήρθε στο γήπεδο Γ' Πετρούπολης, με αντίπαλο την ομάδα της Δάφνης Παλαιού Φαλήρου όπου επικράτησε με 2-0 σκορ.

Δυνατό και ωραίο ματς, ανάμεσα σε δύο ομάδες που πλέον τους χωρίζουνε δέκα ολόκληροι βαθμοί στην κατάταξη του ομίλου. Δεν μπορεί να πει κανείς βέβαια ότι αυτό φάνηκε σε κάποιο σημείο του παιχνιδιού, αφού όσο περνούσε η ώρα, επιβάλλαμε τον ρυθμό μας και βρίσκαμε τρόπο να πλησιάζουμε στην αντίπαλη εστία, έχοντας τρομερή ενέργεια και πάθος σε ότι κι αν προσπαθούσαμε να κάνουμε.

Στο 16ό λεπτό ο Κολέζι από το χώρο του κέντρου είδε τον Λαζάρ να έχει χώρο τριγύρω του, και του πέρασε μια πολύ έξυπνη μπαλιά. Έπειτα ο Λαζάρ, την έφερε εκεί που ήθελε, σούταρε και άνοιξε το σκορ, όσο πιο απλά μπορούσε.
Τρία λεπτά αργότερα η φιλοξενούμενη ομάδα της Δάφνης, είδε κεφαλιά επιθετικού της να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Κούμη. Άλλη μια καλή ευκαιρία για την ομάδα των Νοτίων Προαστίων, με τον ίδιο τρόπο, και τη μπάλα να φεύγει λίγα μέτρα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας μας.

Δεν άλλαξε κάτι στη συνέχεια του πρώτου μέρους και στην επανάληψη μπήκαμε, χωρίς να παρουσιάσουμε κανένα κενό διάστημα, αντίθετα με ότι συνηθίζαμε άλλες φορές. Στο 55ό λεπτό, μετά από φάση διαρκείας και ένα πολύ καλό σουτ του Χιώτη που αποκρούστηκε, αγγίζουμε το δεύτερο γκολ. Στο 61ό λεπτό μια εκτέλεση φάουλ του Λαζάρ χτυπάει στο ορίζοντιο δοκάρι και μας στερεί και πάλι, το 2-0. Στο 70ό λεπτό όμως, ο Μάζης πήρε τη μπάλα και με μία άψογη κάθετη πάσα στο χώρο, δημιούργησε στον Λαζάρ τις προυποθέσεις για το δεύτερο γκολ. Εκείνος απέφυγε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα και απλά σκόραρε εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών.

Τρία λεπτά μετά, πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Κολέζι, περνάει ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι. Στο 80ό λεπτό, και έπειτα από κούρσα θανάτου, ο Λαζάρ, σε τετ α τετ είδε το πλασάρισμά του να φεύγει ελάχιστα εκτός εστίας. Πέντε λεπτά μετά, οι πρωταγωνιστές του πρώτου γκολ συνεργάστηκαν και ένα σουτ του Λαζάρ αποκρούστηκε με δυσκολία από τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Τέλος, στο 90ό λεπτό μια κεφαλιά επιθετικού της Δάφνης πέρασε λίγο άουτ και το σκορ δεν άλλαξε ούτε σε αυτήν την περίπτωση.

Με αυτή την μεγάλη νίκη λοιπόν, αλλά κυρίως με αυτήν την πολύ ωραία εμφάνιση, κλείνει το 2017 για την ομάδα μας, που προσπαθεί να αφήσει ακόμα πίσω της, τους τραυματισμούς που την ταλαιπωρούνε από την αρχή της σεζόν.

Όπως όλοι ξέρουμε, για τις δύο επόμενες εβδομάδες, δεν υπάρχει αγωνιστική δράση και επιστρέφουμε στα γήπεδα, το Σαββατοκύριακο των Φώτων, όπου τότε θα αντιμετωπίσουμε την ομάδα της Λυκόβρυσης στην έδρα της.

Μέχρι τότε να ευχηθούμε Χρόνια Πολλά με υγεία σε όλο τον κόσμο και θα είμαστε εδώ για κάθε νεότερο της ομάδας μας.

georgiou katerina  magkali tasioulis   logo sm 400x400