• 9) Ρώϊμπας (46' Καρανικόλαος)
  • 10) Μουράτης
  • 11) Κούτρης
Τα γκολ και οι καλύτερες φάσεις
Ένα από τα ματς-παρακαταθήκη, που ύστερα από πολλά χρόνια θα συζητάμε γι' αυτό, διεξήχθη χθες στο ακατάλληλο γήπεδο της Ακαδημίας Πλάτωνος, όπου η ομάδα μας αντιμετώπισε εκείνη του Κολωνού. Το σκορ και μόνο λέει πολλά είναι η αλήθεια, και πως να μην πει αφού επτά γκολ και μάλιστα σε σκορ 3-4 σε προιδεάζουν για το τι μπορεί να εκτυλίχθηκε στο 90λεπτο του συγκεκριμένου παιχνιδιού, που τελικά διήρκησε λίγο παραπάνω από τα συνηθισμένα 90 λεπτά.

Προηγηθήκαμε τρεις φορές αλλά και τις τρεις, η γηπεδούχος ομάδα έβρισκε την απάντηση, και έτσι χρειάστηκε και τέταρτη που αποδείχθηκε λυτρωτική.

Συγκεκριμένα, στο 15ό λεπτό ο Καλαμοτουσάκης άνοιξε το σκορ, με όμορφο επιτόπιο πλασέ, πιστοποιώντας την ανωτερότητα της ομάδας μας στον αγωνιστικό χώρο. Όσοι γνωρίζουν το συγκεκριμένο γήπεδο, ξέρουν ότι κάθε φάση και στις δύο εστίες μυρίζει γκολ, και εμείς με τη σειρά μας σπαταλήσαμε κάποιες πολύ καλές στιγμές για να διπλασιάσουμε τα τέρματά μας, και μη προσέχοντας σωστά τα μετόπισθέν μας, την πληρώσαμε στο 43ό λεπτό, όταν μετά από παράλληλη μπαλιά στη μικρή μας περιοχή, ο αντίπαλος επιθετικός με κοντινή προβολή έγραψε το 1-1.

Στην επανάληψη, συνεχίσαμε με το ρυθμό και την ένταση να ανεβαίνει όσο περνούσε η ώρα, και έτσι στο 57ό λεπτό, ο Μουράτης είχε τη μπάλα περίπου 30 μέτρα μακρυά από την αντίπαλη εστία και με ένα πολύ έξυπνο σουτ έκανε το 1-2, βάζοντας την ομάδα μας και πάλι μπροστά στο σκορ.

Οι γηπεδούχοι όμως, πέντε λεπτά αργότερα απάντησαν με μια πανομοιότυπη φάση όπως εκείνη του 1-1, αυτή τη φορά όμως με κοντινή κεφαλιά να φέρνουν και πάλι το παιχνίδι στα ίσα.

Η εξέλιξη αυτή δεν μας επηρρέασε ούτε στιγμή και συνεχίσαμε να ψάχνουμε και πάλι το προβάδισμα, και το καταφέραμε με το δράστη του 0-1, τον Καλαμοτουσάκη που με κοντινό σουτ, ύστερα από στρώσιμο του Μουράτη έγραψε το 2-3 στο 67ό λεπτό.

Υπήρχε όμως πολύ μέλλον στο παιχνίδι και ακόμα και τα 23 λεπτά που υπολείπονταν, έμοιαζαν με ώρα τουλάχιστον, μέσα στην οποία θα μπορούσαμε άνετα να βλέπαμε άλλα τόσα γκολ. Τελικά, το επόμενο τέρμα το πέτυχε η ομάδα του Κολωνού, με εκτέλεση πέναλτυ στο 82ό λεπτό, συνεχίζοντας το πινγκ πονγκ ανάμεσα στις δύο εστίες, με τον Μυλωνά να αποκρούει αλλά η μπάλα να παίζει περίεργο παιχνίδι και να επιστρέφει ξανά στον επιθετικό της ομάδας του Κολωνού.

Στη συνέχεια ο Μυλωνάς και πάλι, έσωσε σε μοναδικό τετ α τετ, την ομάδα μας από το 4-3, και από την δική μας επιθετική γραμμή, είδαμε να χάνονται δύο απίστευτες ευκαιρίες, στη μία εξ' αυτών η μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι, στη συνέχεια στο κάθετο και κανείς να μη μπορεί να τη σπρώξει στα δίχτυα.

Τι κι αν ήμασταν στο 90ό λεπτό, ο χρόνος των καθυστερήσεων ήταν αρκετός, και συγκεκριμένα 12 λεπτά περίπου, αφού υπήρξε μια μικρή διακοπή του αγώνα για κάποια ένταση που δημιουργήθηκε πίσω απ' τον αντίπαλο πάγκο.

Όσο όμως το ήθελαν το παιχνίδι χθες τα παιδιά, δεν το ήθελε κανείς και αυτό φάνηκε στο 98ό λεπτό, όταν ο Λαζάρ πέρασε δύο αντιπάλους του από τα δεξιά, έβγαλε την παράλληλη μπαλιά και ο Μουράτης προ κενής εστίας, την έσπρωξε στα δίχτυα και έβαλε "φωτιά" στο γήπεδο, μέσα και έξω από αυτό, βάζοντας την ομάδα μας μπροστά για τέταρτη, και ευτυχώς τελευταία φορά στον πιο δραματικό αγώνα των τελευταίων ετών.

Παίχθηκαν και άλλα δυο με τρία περίπου λεπτά ώσπου να έρθει το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Όντου, που μας ανακούφισε όλους και έκανε την Κυριακή αυτή να μοιάζει Πάσχα, μία εβδομάδα νωρίτερα.

Γι' αυτό το λόγο λοιπόν, όπως είναι κατανοητό η επόμενη αγωνιστική θα διεχαθεί στις 14 & 15 Απριλίου, με την ομάδα μας να υποδέχεται εκείνη της Αγίας Ελεούσας.

Μέχρι τότε λοιπόν, έχουμε μπροστά μας μια εβδομάδα ξεκούρασης, ηρεμίας και κυρίως κατάνυξης, ώστε να περάσουμε όλοι μας, μια Καλή Ανάσταση και ένα όμορφο Πάσχα, με υγεία για όλους!