• 10) Λαζάρ
  • 11) Κούτρης (46' Κολέζι)
Τα γκολ και οι καλύτερες φάσεις
Είναι και κάποια παιχνίδια μέσα στη χρονιά που παίρνουν απρόσμενη εξέλιξη, μια άγρια ομορφιά και με τον τρόπο που τελειώνουν σε κάνουν να τα θυμάσαι για χρόνια. Ένα από αυτά τα παιχνίδια διαδραματίστηκε και χθες, στο γήπεδο Γ' της Πετρούπολης, όπου η ομάδα μας αντιμετώπιζε την αντίστοιχη της Νέας Σμύρνης, μια ομάδα που έπαιζε και παίζει τα τελευταία της χαρτιά για να μπει στα μπαράζ της παραμονής.

Είναι από τα παιχνίδια που για να φτάσεις στη νίκη, δεν αρκεί το ταλέντο, θέλει καθαρό μυαλό και κυριώς πάθος, και στους ποδοσφαιριστές μας, τίποτα από αυτά δεν έλειψε χθες.

Αν και ξεκινήσαμε με το δεξί, ανοίγοντας το σκορ με τον Λαζάρ στο 16ό λεπτό, με εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι, η συνέχεια ήταν κι αυτή ανάποδη, αφού σε δύο αδράνειες της άμυνάς μας, οι αντίπαλοι επιθετικοί της ομάδας της Νέας Σμύρνης, έκαναν το 1-0 υπέρ τους 1-2 με γκολ στο 16' και στο 25' αντίστοιχα.

Απαντήσαμε άμεσα, πιο άμεσα δε γινόταν, και συγκεκριμένα στο 29ό λεπτό, όταν ο Λαζάρ με κάθετη πάσα βρήκε τον Μουράτη που με άψογο πλασέ έγραψε το 2-2 και έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα. Και έτσι έκλεισε το πρώτο μέρος, ένα 45λεπτο πέρα για πέρα χορταστικό και συνάμα καυτό, όπως και οι 30 και κάτι βαθμοί κελσίου που μετρούσαμε στο γήπεδο την ώρα του αγώνα. Και η συνέχεια αναμενόταν ακόμα πιο καυτή.

Με το καλημέρα στο δεύτερο μέρος, είδαμε ένα κεραυνό από τον Γιουλβανίδη να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας και μετά στην πλάτη του τερματοφύλακα και όχι όμως πίσω στα δίχτυα. Αντίθετα στο 57ό λεπτό μετά από βαθιά μπαλιά των αντιπάλων, ο αντίπαλος επιθετικός πρόλαβε τον Μυλωνά στην έξοδό του και έβαλε και πάλι την ομάδα του μπροστά στο σκορ, γράφοντας το 2-3.

Δρόμος υπήρχε αρκετός για να συμβούν όλα τα ενδεχόμενα, κι όσο περνούσαν τα λεπτά, τόσο πιο πολύ μιλούσε το πάθος και η θέληση των ποδοσφαιριστών μας. Η ισοφάριση δεν άργησε και τόσο, και πιο συγκεκριμένα ήρθε στο 73ό λεπτό ύστερα από ωραίο συνδυασμό και σέντρα του Ρώϊμπα από τα δεξιά, όπου βρήκε τον Μουράτη που με μία έξυπνη κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Η ολική ανατροπή όμως άργησε, και σαν φινάλε δραματικής ταινίας ήρθε στο 96ό λεπτό, με πρωταγωνιστές τους ίδιους και του τρίτου γκολ, μόνο που αυτή τη φορά ο Μουράτης εκτέλεσε με κοντινό πλασέ στην κίνηση και στη συνέχεια "πνίγηκε" σε ένα τεράστιο μπουλούκι από συμπαίκτες και προπονητή. Μέσα σε ένα μήνα λοιπόν, βρισκόμαστε στην ευχάριστη θέση να πανηγυρίζουμε δύο μεγάλες νίκες με δραματική εξέλιξη, με ίδιο σκορ, και ίδιο σκόρερ στο φινάλε τους. Μέσα σε μία χρονιά μετράμε ήδη τις τέσσερις ανατροπές σκορ, σε νικηφόρους αγώνες και άλλες δύο σε αγώνες που έληξαν ισόπαλοι.

Αν κάποιο συμπέρασμα βγαίνει από όλα αυτά, είναι ότι οι ποδοσφαιριστές μας είναι πραγματικοί μαχητές, και με τα τεράστια ψυχικά αποθέματα που διαθέτουν είναι ικανοί να κάνουνε τα πάντα, και το κυριότερο, μπορούν να νικήσουν τον κακό δικό τους εαυτό, που τελικά αυτός είναι ο πιο δύσκολος αντίπαλος. Αν χθες χάναμε βαθμούς, από την δική μας εικόνα θα τους χάναμε.

Μεγάλη νίκη λοιπόν, απέναντι σε έναν αντίπαλο που τα έπαιξε όλα για όλα, μην έχοντας να χάσει τίποτα αλλά το δικό μας πάθος λύγισε την σθεναρή του αντίσταση.

Επόμενη αγωνιστική, αντιμετωπίζουμε την ομάδα της Δάφνης Παλαιού Φαλήρου στο γήπεδο του Παλαιού Φαλήρου.

georgiou katerina  magkali tasioulis   logo sm 400x400