• 9) Μουράτης (92' Κουμπούρος)
  • 10) Λαζάρ
  • 11) Ρώϊμπας
Το γκολ και οι καλύτερες φάσεις
Η αυλαία του πρωταθλήματος έπεσε και για την ομάδα μας, το Σάββατο το απόγευμα, στο γήπεδο του Καματερού απέναντι στην τοπική ομάδα, που διατηρούσε το αήττητο της έδρας της καθ' όλη τη διάρκεια της χρονιάς. Σε μια έδρα άπαρτη λοιπόν, και με τον καλύτερο αντίπαλο που αντιμετωπίσαμε φέτος (κυρίως με την εικόνα του πρώτου γύρου), έπρεπε να δώσουμε όλο μας τον εαυτό για να πάρουμε ένα ιστορικό αποτέλεσμα. Μια νίκη που θα μας εξασφάλιζε τη συμμετοχή μας σε μονό αγώνα μπαράζ, με έπαθλο την άνοδο στην Α' Κατηγορία των πρωταθλημάτων της Ε.Π.Σ.Α.

Με όλες αυτές τις παραμέτρους και συν τις απουσίες που προέκυψαν μέσα στην εβδομάδα, συν το γεγονός ότι ο τραυματισμός του Καλαμοτουσάκη, ήταν πολύ χειρότερος απ' όσο έδειχνε η αρχική εκτίμηση, οι ποδοσφαιριστές μας έπρεπε να προετοιμαστούν για το παιχνίδι της χρονιάς, ώστε να πάρουν το εισητήριο, για τον "τελικό" της χρονιάς.

Μπήκαν στο γήπεδο και έδειξαν από πολύ νωρίς, τι ήθελαν και πως ήξεραν τον τρόπο να το πάρουνε. Μόλις στο 5ό λεπτό ο Λαζάρ έχασε μοναδικό τετ α τετ, και δύο λεπτά μετά ανατράπηκε καθαρά εντός περιοχής, με το διαιτητή Ζαραβίνο, να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Λαζάρ και δεν αστόχησε, σκοράροντας έτσι το 26ό του γκολ, το οποίο τον έχρισε πρώτο σκόρερ όλων των πρωταθλημάτων της Ε.Π.Σ.Α. για τη φετινή περίοδο. Αυτό μάλιστα, ήταν και το δεύτερο πέναλτυ που εκτέλεσε και σκόραρε, με το πρώτο μάλιστα να είναι πάλι με την ομάδα του Καματερού, στο ματς του πρώτου γύρου.

Από κει και πέρα, είχαμε μπροστά μας, σχεδόν ένα ολόκληρο παιχνίδι, που κάθε λεπτό του έμοιαζε και ένας ολόκληρος αγώνας. Αργά και βασανιστηκά, πέρασε το πρώτο μέρος, με την ομάδα του Καματερού να χάνει δύο πολύ καλές ευκαιρίες και την δική μας να κρατάει αρκετά καλά σε γενικές γραμμές.

Στο δεύτερο μέρος, ψάξαμε με το καλησπέρα το δεύτερο γκολ μας, όταν ο Κούτρης στο 50ό λεπτό, μόνος του από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα άουτ, με πλασέ. Ο Ρουμελιωτάκης, είδε δέκα λεπτά μετά, ένα πολύ καλό του σουτ να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Καματερού, και η γηπεδούχος ομάδα, με περίσσιο πάθος και επιμονή, έψαχνε την ισοφάριση.

Η ψυχραιμία όμως, και οι σωστές αποφάσεις των ποδοσφαιριστών μας, δεν επέτρεψαν το παραμικρό. Στα τελευταία λεπτά, έμοιαζαν να έχουν κολλήσει οι δείκτες των ρολογιών, αλλά η αγωνία που υπήρχε στην εξέδρα, έσβηνε κάθε φορά που βλέπαμε τους ποδοσφαιριστές μας, με απίστευτα αποθέματα ψυχής, να δίνουν τη μία μάχη μετά την άλλη για να διαφυλάξουν αυτό το αποτέλεσμα, και τελικά τα κατάφεραν!

Έδωσαν στην ομάδα μας αλλά κυρίως στους εαυτούς τους, τη δυνατότητα να παίξουν σε ένα μεγάλο τελικό, ένα τελικό πρωταθλήματος, με φόντο την άνοδο στην Α' κατηγορία των Αθηνών.

Εκεί λοιπόν, θα αντιμετωπίσουμε την ομάδα του Ιάσωνα, που θα έχει το πλεονέκτημα της έδρας αλλά και της ισοπαλίας.

Στο γήπεδο του Ιλίου λοιπόν, το Σάββατο στις 17:45, η ομάδα μας θα δώσει τον σημαντικότερο αγώνα της ιστορίας της, και θέλει όλους τους φίλους της εκεί, σ' ένα παιχνίδι γιορτή για το Αθηναϊκό ποδόσφαιρο.

georgiou katerina  magkali tasioulis   logo sm 400x400