Κυριακή, 16 Δεκεμβρίου 2012 19:43    Print    Email

Τον τελευταίο χρόνο στην Ελλάδα, έχουνε γίνει "μόδα" οι αυτοκτονίες, από πολλούς συμπολίτες μας, οι οποίοι ανήμποροι να ανταπεξέλθουν στα χρέη που τους πνίγουν και στην οικονομική φάλαγγα που μας έχουν επιβάλει οι κυβερνήσεις μας, καταφεύγουν στο απονενοημένο διάβημα.

Τραγικό το γεγονός και ακόμα πιο τραγικός είναι ο αριθμός των ανθρώπων που επέλεξαν αυτόν τον επίλογο της ζωής τους.

Βάζοντας μέσα σε μεγάλα εισαγωγικά την λέξη αυτή, μπαίνουμε στο κυρίως θέμα μας, και λέμε ότι σήμερα στο γήπεδο της Χωράφας φτάσαμε πολύ κοντά στο να προσθέσουμε ένα θύμα ακόμα. Φυσικά και μιλάμε για την ομάδα μας, η οποία μοίρασε ταχυπαλμίες και ανέβασε πιέσεις στους ανθρώπους που παρακολούθησαν το σημερινό παιχνίδι.

Και πως να μη γίνουν όλα αυτά, όταν καταφέρνεις και προηγείσαι στο 26ό λεπτό με 3-0, παίζοντας στρωτό και όμορφο ποδόσφαιρο,  και στο 51'  το αποτέλεσμα να έχει γίνει 3-3 και να κινδυνεύεις με την ολική ανατροπή. Να πάρουμε όμως τα πράγματα με τη σειρά...

Μπαίνοντας πολύ δυνατά στον σημερινό αγώνα η ομάδα μας καταφέρνει και ανοίγει το σκορ στο 7' με τον Καζακόπουλο με ωραίο σουτ, ύστερα από υπέροχη πάσα του Γεωργιόπουλου. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Γεωργιόπουλος πάλι βγάζει μόνο του με τον τερματοφύλακα το Λώλη και εκείνος θέλοντας να σιγουρέψει το γκολ, στρώνει την μπάλα στον Αγαπητό και εκείνος κάνει το 2-0.

Στο 26ό λεπτό, μετά από φάουλ του Αγαπητού, ο Καζακόπουλος βρέθηκε μόνος και δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει για δεύτερη φορά και να γράψει το 3-0. Κάπου εκεί ίσως να νομίζαμε και οι μέσα, αλλά και οι έξω, ότι το παιχνίδι τελείωσε. Ήταν πολύ νωρίς όμως.

Η Ανθούπολη είχε έτοιμη απάντηση και στο 29ό λεπτό μειώνει σε 3-1 και από εκείνο το σημείο και μετά ήταν σαν να έπεσε ο "γενικός" της ομάδας μας.

Θολώσαμε, μπλοκάραμε και δυσκολευόμασταν να αντιδράσουμε, βγάζοντας μια νευρικότητα και ένα ακατανόητο άγχος στο παιχνίδι.

Το 3-2 ήταν θέμα χρόνου και έγινε με φάουλ που χτύπησε πάνω στο τοίχος μας, στο 43ό λεπτό.

Η ανάπαυλα δεν άλλαξε τίποτα υπέρ μας, και η ομάδα της Ανθούπολης, μπήκε το ίδιο δυνατά στο γήπεδο, και στο 51ό λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσα κάνοντας το 3-3. Τα λουριά μας σφίξανε ακόμα περισσότερο όταν ένα λεπτό αργότερα, ποδοσφαιριστής της Ανθούπολης χάνει την μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα και εξ επαφής πετάει την μπάλα ψηλά άουτ.

Δυσκολευόμασταν να πιστέψουμε αυτό που βλέπαμε, νομίζοντας ίσως πολλοί από εμάς, ότι ακόμα βλέπαμε κάποιο όνειρο, μιας και ο αγώνας ήταν πρωϊνός (10:30, λόγω του ότι στις 15:00 θα διεξαγόταν αγώνας πρωταθλήματος γυναικών!) και αυτό μπορούσε να δικαιολογηθεί.

Ευτυχώς, δεν αργήσαμε πολύ και ξυπνήσαμε με το γκολ του Βλάντι στο 60ό λεπτό. Ένα πολύ ωραίο και δυνατό σουτ, ύστερα από πολύ ωραία προσπάθεια του Καζακόπουλου.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Καζακόπουλος χρίστηκε σκόρερ και πάλι μετά από πολύ ωραίο συνδυασμό με τον Γεωργιόπουλο και τακουνάκι του τελευταίου που τον έβγαλε μόνο του και εκείνος πέτυχε το 5-3 και το προσωπικό του χατ-τρικ, και παράλληλα επανέφερε την ηρεμία στην εξέδρα και στον αγωνιστικό χώρο για την ομάδα μας.

Η ομάδα της Ανθούπολης δεν τα παράτησε ούτε εκεί όμως, μιας και η βαθμολογική της θέση δεν της επέτρεπε άλλη απώλεια, και το πάλεψε μέχρι τέλους, μειώνοντας στο πρώτο λεπτό τον καθυστερήσεων σε 5-4, κλείνοντας έτσι τον χωρό τον γκολ, σε ένα παιχνίδι που πραγματικά δεν ξέρουμε πόσο πρέπει να χαρούμε με τη νίκη αυτή, έτσι όπως ήρθε.

Μεγάλη ψυχολογική τόνωση, σίγουρα, η επιτυχία μας αυτή, βάσει της εξέλιξης που είχε το παιχνίδι, αλλά όσο να ναι τα τέσσερα γκολ ακούγονται και είναι άσχημα. Δεν υπάρχει λόγος να παίζουμε συνέχεια με τη φωτιά. Έχουμε καεί και θα ξανακαούμε. Το σημερινό παιχνίδι, ξεκίνησε ιδανικά και θα μπορούσε να συνεχίσει έτσι, αν δεν βάζαμε εμείς τους αντιπάλους μας στη διεκδίκησή του.

Το πάθημα αυτό, ελπίζουμε ότι θα μας γίνει μάθημα, και θα παρουσιαστούμε στη συνέχεια του πρωταθλήματος, σοβαροί, συγκεντρωμένοι, με καθάρό μυαλό και πάνω απ΄όλα μαχητικοί μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Επόμενη αγωνιστική, θα βρεθούμε στη Λυκόβρυση, με την τοπική και επικίνδυνη ομάδα, να μας περιμένει σε έναν καθοριστικό αγώνα και για τους δύο.