Παλιοσυνήθεια...

Κυριακή, 31 Μαρτίου 2013 13:27    Print    Email

Παίζοντας με μια ομάδα η οποία είναι πρώτη στον όμιλο σου, έχεις πάντα ένα επιπλεόν κίνητρο να προσπαθήσεις και να αποδώσεις ακόμα καλύτερα πράγματα στον αγωνιστικό χώρο. Όσο βαθμολογικά αδιάφοροι κι αν είμαστε, πολλές φορές στο παρελθόν έχουμε κάνει ζημιές σε ομάδες οι οποίες πρωταγωνιστούσαν, και φεύγαμε από το εκάστοτε γήπεδο με μια ικανοποίηση, η οποία κατ' ουσίαν δε σήμαινε κάτι αλλά αρκούσε για να μας φτιάξει το κέφι των επόμενων ημερών.

Στο φετινό σίριαλ, οι νίκες μας στα λεγόμενα ντέρμπι, εώς τώρα ήταν μόνο δύο. Μία εκτός με την Αργυρούπολη (1-2 3η αγωνιστική) και μία εντός με τον Απόλλωνα Χαλανδρίου (1-0 7η αγωνιστική), από τότε και μέτα στα παιχνίδια με ομάδες που βρίσκονται από τη δική μας θέση και πάνω μετράμε μόλις μία ισοπαλία με την Α.Ε. Περιστερίου (ελέω τύχης, 2-2 16η Αγωνιστική). Πέρα από αυτό το αποτέλεσμα δεν καταφέραμε να πάρουμε άλλον πολύτιμο βαθμό στους αγώνες αυτούς, και αν χθες αξίζαμε τους τρεις βαθμούς, κατά κοινή ομολογία όλων των παρευρισκομένων, στο φινάλε φύγαμε ξανά με άδεια χέρια, πράγμα που δυστυχώς μας έγινε συνήθεια, φτάνοντας έτσι τις εννέα ήττες στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι, που δε θύμισαν σε τίποτα την ομάδα του πρώτου γύρου, μπήκαν ελαφρώς καλύτερα και είχαν δυο καλές ευκαιρίες μέχρι το 20ό λεπτό να ανοίξουν το σκορ, το οποίο και τελικά το καταφέραν στο 21' της συνάντησης με κοντινό σουτ. Από κει και μετά η κατάσταση ισορρόπησε, αλλά μόνο η κατάσταση, αφού η ισορροπία στο σκορ άργησε να έρθει. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, σημειώθηκαν δύο σημαντικές φάσεις για την ομάδα μας. Πρώτη στο 40' όταν ο Βλάμης σε τετ α τετ πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ο οποίος ξεκάθαρα (και όπως παραδέχτηκε και ο ίδιος στο ημίχρονο) τον ανέτρεψε, και δεύτερη ένα λεπτό αργότερα όπου γκολ από τον Αντωνίου, ακυρώνεται ως οφσάιντ σε μία φάση που ήταν πολύ έυκολη για τον βοηθό Κο Νικολάου κι όμως κανείς δε μπορεί να πει ότι δεν καλυπτόταν.

Μπορεί λοιπόν, το πρώτο καταφανέστατο πέναλτυ να μη δόθηκε, όμως το δεύτερο πάνω στον Βλάντι, υποδείχθηκε άμεσα και παράλληλα η γηπεδούχος ομάδα έμεινε με 10 παίκτες. Στο 65ό λεπτό λοιπόν, ο Καλαμοτουσάκης ανέλαβε την εκτέλεση και έπραξε ορθά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας έτσι το 1-1. Κατά τη διάρκεια του δευτέρου μέρους η ομάδα του Θριάμβου ελάχιστες φορές πέρασε τη μεσαία γραμμή, αφού η δική μας ομάδα είχε τον πλήρη έλεγχο και σωστή ανάπτυξη αλλά πάντα στην τελική πάσα τα χαλάγαμε. Πολλά και επαναλαμβανόμενα λάθη κάναμε λίγο πριν φτάσουμε μπροστά στην εστία, και όταν καταφέραμε να φτάσουμε σε δύο περιπτώσεις δεν ολοκληρώσαμε σωστά και έτσι η πολυπόθητη ανατροπή δεν έγινε ποτέ.

Και όχι μόνο δεν έγινε η ανατροπή αλλά ήρθε και η ψυχρολουσία στο 89ό λεπτό όπου οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι μπροστά στο σκορ με μια κεφαλιά, και μην έχοντας άλλη υποψία ευκαιρίας σε όλον τον αγώνα μετά το 1-0.
Ακόμα και μετά από αυτήν την εξέλιξη δεν τα παρατήσαμε και ψάξαμε το γκολ αλλά μάταια...

Η γενική εικόνα του αγώνα μας κολακεύει, αλλά το αποτέλεσμα μας στεναχωρεί χωρίς να μας απογοητεύει. Η απόδοση μας ήταν ισάξια με της πρώτης θέσης που διατηρεί ο χθεσινός μας αντίπαλος, η αποτελεσματικότητά μας όμως ήταν ισάξια με την θέση που διαητηρούμε εμείς.

Αξίζουμε όμως κάτι καλύτερο από αυτό που έχουμε τώρα και πρέπει να το αποδείξουμε στους έξι αγώνες που απομένουν.

Επόμενη αγωνιστική στην έδρα μας με την ομάδα του Παράδεισου Αμαρουσίου.