Πάθαμε και μάθαμε

Κυριακή, 14 Απριλίου 2013 14:18    Print    Email

Έπρεπε να περάσουν τρεις μήνες για να γευτούμε και πάλι τη χαρά μιας "εκτός έδρας νίκης", μόνο που στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν ήταν και τόσο εκτός, αφού το γήπεδο της Χωράφας είναι η κοινή μας έδρα με την ομάδα της Ανθούπολης.
Το τελευταίο μας διπλό έγινε πάλι εντός των τειχών της πόλης μας, και συγκεκριμένα στο γήπεδο της Χρυσούπολης όπου και επικρατήσαμε της Κηπούπολης με 0-3 στις 12/01/2013.

Σοβαροί και αποφασισμένοι για άλλον έναν αγώνα, δε συναντήσαμε ιδιαίτερες δυσκολίες και πήραμε τη νίκη στο γειτονικό αυτό "ντέρμπυ" με ένα καθαρό και αδιαμφισβήτητο σκορ. Μαθημένοι από τις επιπολαιότητες που κάναμε στον μεταξύ μας αγώνα του πρώτου γύρου, όπου κινδυνέψαμε να χάσουμε ένα δικό μας παιχνίδι, κατεβήκαμε στο γήπεδο ξέρωντας τι θα αντιμετωπίσουμε και ανταποκριθήκαμε στο έπακρο.

Τα πρώτα 45 λεπτά δεν έκρυβαν ιδιαίτερες συγκινήσεις, παρόλα αυτά 3-4 φάσεις σημειώθηκαν στα δύο καρέ με τις μεγαλύτερες να τις έχει η Ανθούπολη, στις οποίες περιπτώσεις, ο Ματαράγκας αντέδρασε άψογα και τις εξουδετέρωσε.

Με το πρώτο σφύριγμα του διαιτητή της συνάντησης Κου Συναϊτη, για το δεύτερο μέρος, η ομάδα μας μπήκε φουριόζα και κατάφερε όταν το χρονόμετρο έδειχνε το 60ό λεπτό να βρίσκεται ήδη μπροστά στο σκορ με 0-2 και να έχει χάσει και δύο τεράστιες ευκαιρίες.

Το 0-1 σημειώθηκε στο 57ό λεπτό, όταν ο Κλωνάρης κερδίζει φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή και την εκτέλεσή του αναλαμβάνει ο Λαμπράκης, που μετά από στρώσιμο του Βλάντι στέλνει την μπάλα πρώτα στο δοκάρι, και μετά στα δίχτυα για να ανοίξει το σκορ για την ομάδα μας. Δεν πέρασε και πολύ ώρα, που τα τέρματά μαςα διπλασιάστηκαν, όταν μετά από λάθος διώξιμο αμαυντικού η μπάλα έφτασε στο κεφάλι του Γεωργιόπουλου που με μια ωραία ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, έστειλε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι την μπάλα, έπειτα στην πλάτη του τερματοφύλα και στη συνέχεια στα δίχτυα, κλειδώνοντας έτσι τη νίκη μας.

Στα 30 λεπτά που απέμειναν χάσαμε αρκετές ευκαιρίες για να διευρύνουμε το σκορ αλλά οι αμυνώμενοι της γηπεδούχου Ανθούπολης, αρνήθηκαν να μας το επιτρέψουν. Η ομάδα της Ανθούπολης απείλησε κυρίως με κάποιες εκτελέσεις φάουλ, που και πάλι όταν χρειάστηκε ο Ματαράγκας ήταν εκεί.

Απομένουν ακόμα τέσσερις αγωνιστικές και στόχος μας είναι να πάρουμε όσο καλύτερη θέση μπορούμε, για το γόητρο και μόνο.

Επόμενη αγωνιστική, εντός έδρας υποδεχόμαστε την ομάδα της Λυκόβρυσης.