Διασώθηκε ο βαθμός...

Κυριακή, 20 Οκτωβρίου 2013 20:24    Print    Email

Ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με αυτό της περασμένης εβδομάδας, μια εντελώς διαφορετική αντιμετώπιση του αγώνα είδαμε σήμερα από την ομάδα μας κόντρα σε αυτήν του Κρόνου Αθηνών.

Την εξαιρετική εμφάνιση στον αγώνα με τον Αττικό αντικατέστησε η σημερινή αποκαρδιωτική εικόνα που είχαμε στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού.

Αν και τα πρώτα δείγματα της σημερινής αναμέτρησης δεν έδειξαν αυτό, η συνέχεια έκρυβε πολλά. Για πρώτη φορά φέτος σκοράρουμε στο πρώτο ημίχρονο ενός αγώνα και αυτό το πετύχαμε σήμερα με κεφαλιά του Γεωργιόπουλου, μόλις στο 9' της αναμέτρησης ύστερα από εξαιρετική σέντρα του Γιώργου Ψυχογιού. Μέχρι το 25ό λεπτό του αγώνα δεν είχε καταγραφεί άλλη ενδιαφέρουσα φάση, και σε εκείνο το λεπτό οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με κοντινή προβολή.
Στο αμέσως επόμενο λεπτό ένα σου του Γιώργου Ψυχογιού απεσώβησε με δυσκολία ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

Στο 37ό λεπτό η ομάδα του Κρόνου ευτύχησε να περάσει μπροστά στο σκορ, αφού ο επιθετικός της δεν λάθεψε όταν βρέθηκε σε θέση τετ α τετ.

Με αυτή την άσχημη εξέλιξη, έκλεισε το πρώτο μέρος και με ακόμα χειρότερη συνεχίστηκε το δεύτερο, αφού οι φιλοξενούμενοι, εκμεταλλευόμενοι μια αδράνεια της άμυνάς μας, στο 65' της αναμέτρησης ανέβασαν το δείκτη του σκορ σε 1-3.

Κάπου εκεί ξυπνήσαμε από τον ακατανόητο λήθαργο που είχαμε καταπέσει και αρχίσαμε την αντεπίθεση. Η ομάδα του Κρόνου κλείστηκε και εμείς πιέζαμε ασφυκτικά και έτσι στο 70ό λεπτό μια πολύ ωραία σέντρα του Καλλιάνη στοχεύει τον Παπαγιαννόπουλο στην μικρή περιοχή που στην προσπάθεια του να πιάσει κεφαλιά-ψαράκι δεν ακούμπησε την μπάλα που ξεγέλασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, και κατέληξε στα δίχτυα σημειώνοντας έτσι το 2-3. Η πίεση συνεχίστηκε και ο αντίπαλος γλύτωσε από την ισοφάριση πολλές φορές πριν από το 85ό λεπτό, όταν και πάλι ο Παπαπαγιαννόπουλος (που επανεμφανίστηκε στην ομάδα μας έπειτα από ένα χρόνο απουσίας) με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα, μετά από κεφαλιά πάσα του Γιώργου Ψυχογιού.

Η ολική ανατροπή δεν ήταν και πολύ μακριά, αλλά δεν ήρθε και ποτέ. Βέβαια, ακόμα και αυτό το γεγονός, της ισοφάρισης από 1-3 σε 3-3 δεν είναι και λίγο και σίγουρα βοηθάει στην ψυχολογική τόνωση της ομάδας, δείχνοντας έτσι σε όλους ότι αυτή η ομάδα αποκτά και πάλι αγωνιστικό χαρακτήρα. Αυτό είναι φυσικά και το μοναδικό θετικό που κρατάμε από τον σημερινό αγώνα, κοιτώντας να διορθώσουμε τα σημερινά λάθη και να μην επαναλάβουμε ξανά τέτοια αντιμετώπιση αγώνα, γιατί η συνέχεια είναι ακόμα πιο δύσκολη.

Πιο δύσκολη λέγοντας για παράδειγμα, την επόμενη αγωνιστική, που η ομάδα μας θα κληθεί να αντιμετωπίσει αυτήν του Αγίου Δημητρίου, εκτός έδρας.