Το ποτήρι ξεχείλισε...

Κυριακή, 23 Φεβρουαρίου 2014 20:30    Print    Email

Ότι μπορούσε να συμβεί, συνέβη σήμερα στο στάδιο της Αργυρούπολης, για να φύγει η ομάδα μας ηττημένη από έναν ακόμα αγώνα και να κλείσει έτσι το μήνα Φεβρουάριο με 4 ήττες σε 4 παιχνίδια! Ένα πολύ άσχημο ρεκόρ που πρέπει να σταματήσει εδώ.

Τα γεγονότα που σημάδεψαν τον αγώνα διαδραματίστηκαν στο δεύτερο μέρος, με την ομάδα μας να μένει με δέκα παίκτες, να αγωνίζονται για αρκετό διάστημα με εννέα λόγω τραυματισμού του Παύλου Ψυχογιού, να αναγκάζεται να προχωρήσει σε αλλαγή στην αλλαγή και τέλος να δέχεται το γκολ της ήττας της στο 76ό λεπτό μετά από λάθος διώξιμο της άμυνας μας...και πάλι!

Μεγάλο ρόλο σε όλα αυτά έπαιξε ο διαιτητής Περράκης που με την αυστηρότατη δεύτερη κίτρινη που έδειξε στο 68ό λεπτό στον Κλωνάρη, άλλαξε τις ισορροπίες και έκρινε σε μεγάλο βαθμό την έκβαση του αγώνα. Για άλλη μια φορά φέτος, διαιτητικά λάθη (;) αλλάζουν το αποτέλεσμα κατά της ομάδας μας, για άλλη μια φορά κάποιος νεαρός διαιτητής μέσα στην άγνοια και στην ασχετοσύνη του αδικεί την δική μας ομάδα.

Την ομάδα του Φοίνικα Περιστερίου που εδώ και 26 χρόνια που αγωνίζεται στα πρωταθλήματα της Ε.Π.Σ.Α. δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με τη διαιτησία εξωγηπεδικά, και που διδάσκει ήθος όπως γνωρίζουν όλοι όσοι ασχολούνται με το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο στην Αττική.

Ζητάμε έμπρακτα το σεβασμό της ένωσης και μέσα στα γήπεδα. Ζητάμε να μένουμε μακρυά από επικίνδυνους για το άθλημα διαιτητές, που με τα αλλοπρόσαλλα σφυρίγματά τους αναιρούν τους κόπους και τον ιδρώτα των ποδοσφαιριστών μας. Ίση μεταχείριση θέλουμε, όχι εύνοια. Εμείς δεν είμαστε των άκρων.

Στο σημερινό αγωνιστικό κομμάτι τώρα, πρέπει να πούμε ότι το πρώτο μέρος διεξήχθη στη μεγαλύτερη διάρκειά του κάτω από αντίξοες συνθήκες, αφού για αρκετά λεπτά η έντονη χαλαζόπτωση δυσκόλεψε το έργο όλων, ποδοσφαιριστών και θεατών. Σε αυτό το πρώτο μέρος, η γηπεδούχος Αργυρούπολη, μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, είχε δοκάρι στο 10ό λεπτό και δύο πολύ καλές ευκαιρίες για γκολ. Η ομάδα μας που είχε μπει μουδιασμένη κατάφερε στη συνέχεια να ισορροπήσει και να έχει και αυτή δοκάρι με τον Κλωνάρη και δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες με τον Φιλόπουλο και τον Γιώργο τον Ψυχογιό.

Το δεύτερο μέρος από πλευράς καιρικών συνθηκών ήταν σχεδόν αίθριο, αλλά από πλευράς γεγονότων συννεφιασμένο. Αρχής γεννομένης με την αναγκαστική αλλαγή του Παύλου του Ψυχογιού στο 71' που είχε μπει στον αγώνα στο 61' και δεν πρόλαβε να συμπληρώσει δύο αγωνιστικά λεπτά και αναγκάστηκε να αποχωρήσει αφού η μπάλα χτύπησε στο μάτι του με αποτέλεσμα να του δημιουργήσει αιμάτωμα, που ευτυχώς δεν ήταν κάτι πιο σοβαρό και είναι τώρα καλά.

Κατά το διάστημα αυτό ο Κλωνάρης είδε την δεύτερη κίτρινη του διαιτητή Περράκη και την άγουσα για τα αποδυτήρια. Δεύτερη κίτρινη για εξ' επαφής χέρι στο κέντρο του γηπέδου, μια κάρτα την οποία ο νεαρός Περράκης την έβγαλε σαν να την είχε έτοιμη και να περίμενε την κατάλληλη φάση.
Από κει και μετά, σε μια ανύποπτη φάση η γηπεδούχος ομάδα ευτύχησε να σημειώσει το μοναδικό γκολ της συνάντησης και να πάρει τη νίκη στο 76ό λεπτό. Σε μια συνάντηση που το πιο φυσιολογικό θα ήταν να λήξει ισόπαλη, για κάποιον λόγο δεν καταφέραμε να πάρουμε ούτε τον βαθμό.

Την ερχόμενη εβδομάδα δεν έχει αγωνιστική λόγω τριημέρου Καθαράς Δευτεράς, και έτσι η επόμενη αγωνιστική θα διεξαχθεί στις 8-9 Μαρτίου, όπου στην έδρα μας θα αντιμετωπίσουμε την ομάδα της Ελευθερούπολης.