Αποκλεισμός στα πέναλτυ...

Τετάρτη, 17 Σεπτεμβρίου 2014 06:48    Print    Email

Συνεχίζοντας την κακή παράδοση που έχουμε στο θεσμό του Κυπέλλου, που μας θέλει να μένουμε εκτός από τον πρώτο κι όλας γύρο, αποκλειστήκαμε αυτή τη φορά από την ομάδα του Π.Ο.Ψ. φτάνοντας στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτυ.

Για να φτάσουμε όμως εκεί, πέρασαν 120' αγωνιστικά λεπτά στα οποία καταφέραμε να βάλουμε ένα μόνο τέρμα και να χάσουμε και ένα πέναλτυ, ενώ οι γηπεδούχοι παραβίασαν την εστία μας, από τα έντεκα βήματα και προσπάθησαν να απειλήσουν κυρίως με μακρινά σουτ.

Συγκεκριμένα στο 31' ο Παύλος ο Ψυχογιός με κοντινή αλλά δύσκολη κεφαλιά, ύστερα από ωραία εκτέλεση φάουλ του Λαμπράκη κατάφερε να ανοίξει το σκορ για την ομάδα μας, πετυχαίνοντας και το πρώτο μας επίσημο γκολ για φέτος. Η χαρά μας κράτησε δέκα μόλις λεπτά με την γηπεδούχο ομάδα να ισοφαρίζει με πέναλτυ στο 42', στο οποίο υπέπεσε ο Καββαδίας.

Γενικότερα δεν είδαμε και τις πολλές καλές στιγμές στα δύο καρέ, μέχρι και το 84ό λεπτό που είχαμε την ευκαιρία μας να τελειώσουμε τον αγώνα, όταν ο Καλλιάνης μπαίνοντας υπέροχα από τα αριστερά κέρδισε πέναλτυ το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Λώλης, στην πρώτη του επίσημη εμφάνιση μετά από ένα χρόνο απουσίας λόγο τραυματισμού. Δεν κατάφερε όμως να ξεγελάσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα που απεσώβησε και έστειλε το παιχνίδι στην ανιαρή διαδικασία της παράτασης, και μοιραία όπως εξελισσόταν το ματς, στα πέναλτυ.

Μετρημένες οι στιγμές στις δύο εστίες κατά την διάρκεια της παράτασης και με τις δύο ομάδες να έχουν από μία καλή στιγμή. Το μεν Ψυχικό με μια μακρινή εκτέλεση φάουλ που έβγαλε δύσκολα ο Οικονομόπουλος, και εμείς στο 105' με τον Θεοδωρακόπουλο με κοντινή προβολή να μη μπορεί να σημαδέψει σωστά.

Έτσι φτάσαμε στη διαδικασία των πέναλτυ με το τελικό σκορ να γράφει 6-5 και για την ομάδα μας να αναλαμβάνουν να εκτελέσουν οι Καλλιάνης, Λαμπράκης, Φιλόπουλος, Κότσο, Θεοδωρακόπουλος, Ψυχογιός, Λώλης, με τους Λαμπράκη και Λώλη να αστοχούν.

Αυτή λοιπόν ήταν και η φετινή μας, όχι και τόσο μακρά, διαδρομή στο θεσμό του Κυπέλλου, που μας θέλει και πάλι εκτός από τον πρώτο γύρο. Το βάρος φυσικά τώρα πέφτει, εκεί που έχει πέσει από την αρχή της σεζόν, στο Πρωτάθλημα για το οποίο και προετοιμαζόμαστε από τις 28 Ιουλίου.

Έτσι, δύο μήνες μετά την έναρξη της προετοιμασίας μας (27 ή 28 Σεπτεμβρίου) θα κληθούμε να αντιμετωπίσουμε στην Κυψέλη την ομάδα του Άτλαντα, στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος. Καλή αρχή να έχουμε και ευχόμαστε φέτος να είναι με το δεξί.