Στραπάτσο αλλά...

Τρίτη, 03 Μαρτίου 2015 06:50    Print    Email

Το παιχνίδι της Κυριακής με αντίπαλο την ομάδα από το Κουκάκι, ήταν ίσως ένα από τα πιο κρίσιμα για εμάς φέτος καθώς με την ομάδα αυτή έχουμε πλέον τους ίδιους στόχους.

Για άλλη μια φορά βρεθήκαμε πίσω στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο και για άλλη μια φορά με αυτογκόλ, αυτή τη φορά με έναν τρόπο που δύσκολα μπορεί κανεις να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Σε εμάς όμως η τύχη έχει καταρρίψει τις πιθανότητές της και έτσι στο 7ό κι όλας λεπτό βρεθήκαμε με την πλάτη στον τοίχο.

Όμως αντιδράσαμε άμεσα, και έτσι στο 20' και στο 21' κάναμε την ολική ανατροπή με μια σχετική άνεση και με γκολ του Μπέσιου και του Χαμοσφακίδη. Η αλήθεια είναι ότι στο πρώτο μέρος άλλη καλή στιγμή δεν είχαμε και τις μεγαλύτερες ευκαιρίες τις είχαν οι φιλοξενούμενοι που στο 35ό λεπτό έφεραν το ματς στα ίσα με πέναλτυ στο οποίο υπέπεσε ο Αντωνίου.

Με αυτό το πολύ μεγάλο σκορ (για ένα ημίχρονο) πήγαμε στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο μέρος φτάσαμε κοντά στο 3-2 με τον Φιλόπουλο να μη μπορεί να πλασάρει σωστά σε τετ α τετ στο 70ό λεπτό και στο 74ό λεπτό οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που τελικά έκαναν την ανατροπή και έφτασαν στο 2-3.

Τις μεγαλύτερες στιγμές μας τις είχαμε στα εναπομείναντα λεπτά με τον Γεωργιόπουλο στο 81' σε ένα απίθανο βολ πλανέ να στέλνει την μπάλα, μια ανάσα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της αντίπαλης εστίας, και στο 86ό λεπτό το αποκορύφωμα, με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να νικάει τον Χαμοσφακίδη σε εκτέλεση πέναλτυ.

Το μοιραίο δεν αποφεύχθηκε και έτσι γνωρίσαμε την 5η φετινή μας εντός έδρας ήττα στο ντεμπούτο του νέου μας προπονητή Γιώργου Αλεξόπουλου, που είδε ιδίοις όμασι τις αδυναμίες της ομάδας μας.

Δεν είναι η κατάλληλη στιγμή όμως για να μας πάρει από κάτω, και με το πάθος που δείξαμε και με προσοχή στην άμυνά μας πρέπει να πάμε στα επόμενα παιχνίδια για να μαζέψουμε τους βαθμούς που χρειαζόμαστε. Άλλωστε, το έχουμε ξαναπεί, Φοίνικας είμαστε και ο Φοίνικας αναγεννάται από την τέφρα του, εκεί που όλοι τον θεωρούν τελειωμένο. Ας μην το διαψεύσουμε τώρα αυτό.

Επόμενη αγωνιστική, στα Βριλήσσια με αντίπαλο την ομάδα του Κένταυρου σε ένα ακόμα ντέρμπι, αφού και με την ομάδα των Βορείων Προαστείων βρισκόμαστε κοντά στο βαθμολογικό πίνακα.